תמיכה

איך עושים את זה ב 'עסקית'

מאמר חובה לכל מי שעובד עם ‘עסקית’ – כל התשובות לכל השאלות על תפעול התוכנה. המאמר יתעדכן כל הזמן בהתאם ואתם מוזמנים להציע נושאים ושאלות נוספות. לחיפוש נושא מסויים מומלץ ללחוץ Ctrl-f ולחפש לפי מילת מפתח:

רשימת הנושאים איך עושים את זה ב'עסקית'

הפקה, עריכת מסמכים וזיכויים

 • איך יוצרים מסמך ללא הדפסה?
  לוחצים על הצגה לפני הדפסה להצגת המסמך ו”סגור“. הפעולה תיצור את המסמך ללא הדפסה. אם ברצונכם לחזור ולערוך את המסמך או לבטלו, לחצו על כפתור חזרה למסמך.
 • איך מדפיסים ללא העתקים?
  הדפסה ממסך תצוגה לפני הדפסה מדפיסה ללא העתקים.
 • איך מפיקים מסמך במט”ח?
  הפעילו תצוגת והדפסת מט”ח בפרטי עסק /הגדרות -> מבנה/לוגו/עותקים -> הצג מט”ח במסמכים והדפסות או בלחיצת קיצור דרך ctrl+shift+2 במסך הראשי. במידת הצורך הזינו בפרטי עסק /הגדרות -> פרטי העסק את הפרטים באנגלית ושנו את הלוגו באנגלית הנקרא logoeng בספריית עסקית. כנסו ליצירת המסמך וסמנו “אנגלית” בתחתית הדף. בחרו את המטבע הרצוי, ודאו ששער המטבע נכון והזינו את המחיר בשדה המחיר מט”ח.
 • איך מפיקים מסמך בשקלים באנגלית?
  הפעילו את תצוגת המט”ח, בחרו סוג מטבע ש”ח וכתבו את המחיר בשדה  מחיר מט”ח. סמנו “אנגלית” בתחתית הדף.
 • איך משתמשים בקבלת נתונים ליבוא מידע או קישור למסמכים קיימים?
  הכנסו למסמך חדש, בחרו את שם הלקוח ולחצו קבלת נתונים. אם המסמכים הרצויים אינם מופיעים יתכן והם סגורים, במקרה זה לחצו למטה משמאל על כל המסמכים. בצד שמאל למעלה בחרו את אופן קליטת המסמכים המרובים – הצג מסמך בכל שורה, ריכוז פריטים בכל שורה וכו’. אם אין ברצונכם לסגור את המסמכים המיובאים בטלו את ה V לסגירת מסמך. סמנו על ידי העכבר (סימון מרובה עם ctrl ו shift) את המסמך/כים בהם נמצאים הנתונים. אשרו את היבוא והמשיכו בעריכת המסמך לפי הצורך. זכרו שגם אם ביטלת את הפקת המסמך המסמכים שבחרתם לסגור יסגרו ותמצאו אותם בפעם הבאה ב”כל המסמכים” או שתוכלו לפתוח אותם ידנית. דגשים חשובים להפקת קבלות תמצאו בנושא הבא “חייבים וסגירת מסמכים”.
 • איך מזינים תשלומים לקבלה?
  השתמשו בקבלת נתונים שבסעיף הקודם כדי למשוך את החשבוניות לקבלה. לאחר שקיבלתם את סכום החשבוניות בקבלה באפשרותכם לפתוח שורות נוספות ולפצל את הסכום. לשימוש בפריסת תשלומים אוטומטית עליכם למחוק את השורה על ידי לחיצה בכפתור עם סימן ה X מעליה ואחר כך ללחוץ על הכפתור עם סימן ה + הירוק להפעלת הפריסה.
 • איך קובעים סכום סופי / הנחה?
  לוחצים לחיצת עכבר כפולה על כותרת “סה”כ חשבונית” בתחתית המסמך וקובעים את הסכום. ההנחה תחושב אוטומטית במטבע ובאחוזים.
 • איך סוגרים חשבוניות וקבלות?
  סגירת קבלות נעשית על ידי הזנת מספר החשבונית (או 999) בשדה “חשבונית” של כל תשלום בקבלה. חשבוניות ומסמכים אחרים נסגרים על ידי סימון v לסגירה בצד שורת העתק המסמך ברשימת ההעתקים.
 • איך מפיקים מסמכי זיכוי?
  במסך זיכויים בוחרים את מסמך הזיכוי הרצוי. לוחצים קבלת נתונים ובוחרים את המסמך לזיכוי. רושמים את סיבת הזיכוי בשדה הערות, מוסיפים או מוחקים פריטים ומשנים את הסכומים לזיכוי לפי הצורך – ומפיקים.
  ‘חשבונית זיכוי’ מזכה חשבונית, ‘קבלה להחזר’ מזכה קבלה, ‘תעודת החזרה’ מזכה תעודת משלוח, ‘חשבונית רכש זיכוי’ מזכה חשבונית רכש. לזיכוי חשבונית עסקה ראו בהמשך.
  לזיכוי קבלה ראו בנוסף סעיף “איך מבטלים קבלה”.
  חשוב מאוד: אין לזכות על ידי הפקת מסמך בסכום שלילי ובשום אופן לא רושמים סכומים שלילים במסמכים זיכוי! זה מנוגד לתקנות.
  את העתקי מסמכי הזיכוי ניתן למצוא יחד עם העתקי המסמכים הרגילים מאותו הסוג.
 • איך מבטלים קבלה?
  בנוסף להפקת קבלה להחזר עליכם לבטל את התשלומים בקבלה המקורית:
  • כנסו להעתק הקבלה המקורי ובטלו את כל התשלומים שהחזרתם ע”י לחיצת “בוטל” (או “הוחזר”) בסוף כל שורת תשלום. ביטול זה יסיר את התשלום מרשימת ההפקדות, תזרים המזומנים ועוד. שימו לב שבמידה וקיים מספר בשדה “חשבונית” בשורת תשלום זו המערכת תתריע ולא תאפשר את הביטול, במקרה כזה עליכם לגזור את מספר החשבונית שבתחילת השורה, לבטל את התשלום כאמור ולהחזיר חזרה את מס’ החשבונית (או מספר אחר כלשהו) לשדה “חשבונית” בשורת התשלום.
  • ודאו שמופיע מס’ חשבונית או מס’ חשבונית זיכוי או מספר אחר כלשהו בשדה “חשבונית” בכל שורת תשלום שאתם מבטלים. אם לא יופיעו מספרי חשבוניות לכל התשלומים הקבלה תישאר פתוחה והתשלומים הללו ימשיכו להופיע במסך “חש’ מתשלמים דחויים” לצורך הפקה אוטומטית של חשבונית ללקוח.
 • איך מבטלים/מזכים תשלום בכרטיס אשראי?
  במידה ואתם מפיקים קבלה להחזר באפשרותכם לבצע סליקה בלחיצה על סמל כרטיסי האשראי בתחתית העמוד כדי לבטל את העסקה ולזכות את כרטיס האשראי של הלקוח.
 • איך מזכים מסמך חשבונית עסקה?
  במסך זיכויים לא תמצאו אפשרות לזכות חשבונית עסקה. זהו המסמך היחיד שהזיכוי שלו הוא על ידי הפקת מסמך ללקוח בסכום שלילי. לכן הפיקו חשבונית עסקה חדשה בסכום שלילי ללקוח על מנת לזכותו.
 • איך מבטלים מסמכי זיכוי?
  מסמך זיכוי מבטל מסמך רגיל, ומסמך רגיל מבטל מסמך זיכוי. לדוגמה: הוצאת חשבונית שגויה? הפיקו חשבונית זיכוי. הפקתם חשבונית זיכוי שגויה? הפיקו נגדה חשבונית רגילה לאותו הלקוח.
 • איך מזכים מסמך חשבוניות מס/קבלה?
  במסך זיכויים מפיקים שני מסמכים חשבונית זיכוי וגם קבלה להחזר. להפקת מסמך זה לא ניתן עשות שימוש בקבלת נתונים.
 • איך מזכים מסמך שהפקנו במט”ח?
  זיכוי עסקת מט”ח נעשה בש”ח ולא ניתן להוציא זיכוי באנגלית/מט”ח. למרות האפשרות להדפיס מסמכי הכנסות באנגלית/מט”ח לפי השער הנבחר, ‘עסקית’ מנהלת הנהלת חשבונות שקלית בלבד ואין מסמכי זיכוי במט”ח.
 • איך ניתן למחוק, לבטל או לערוך מסמכים לאחר הפקתם?
  הוראות רשויות המס קובעות כי לא ניתן למחוק מסמכים בהנהח”ש ממוחשבת. המסמך היחיד הניתן לעריכה הוא הצעת מחיר/הזמנה. לחצו על כפתור עדכן נתונים בתחתית ההעתק לפתיחת השדות לעדכון.
 • איך מוצאים את מקור המסמך לאחר הדפסה?
  מקור מסמך מודפס רק פעם אחת, אך במידה ויצרתם PDF או שלחתם במייל יתכן ותוכלו למצוא את המקור בתיבת דואר שנשלח בשירות/תוכנת הדואר שלכם (אאוטלוק, ג’ימייל), או בספריית קבצי ה PDF הנמצאת כברירת מחדל בתוך ספריית עסקית. אם לא מצאתם את המקור באפשרותכם לשלוח ללקוח העתק מהמסמך עליו תכתבו נאמן למקור ותחתמו בחותמת, או להפיק מסמך זיכוי וליצור את המסמך מחדש.
  בגרסאות החדשות ניתן להדפיס מקור שלא הודפס (כאשר לחצתם “סגור” בתצוגה לפני הדפסה). במקרה כזה העתק ראשון שיודפס יסומן כמקור.
 • איך מפיקים קבלה כשניכו לנו מס במקור?
  כדי שהאפשרות להזין ניכוי מס במקור תופיע יש לסמן אותה במע”מ מקדמות ומט”ח -> הצג/י ניכוי מס במקור בקבלה. במסך הקבלה הזינו את פרטי התשלומים שקיבלתם כרגיל ואת הסכום שניכו לכם רישמו בשדה ניכוי מס במקור. לדוגמה – אם הוצאתם חשבונית על 1000 ש”ח וקיבלתם שיק ע”ס 900 ש”ח בלבד רישמו את פרטי השיק כפי שקיבלתם ו 100 ש”ח בשדה ניכוי מס במקור. סה”כ הקבלה שמתקבל צריך להיות זהה לסך החשבונית – 900+100=1000 ש”ח. את סך הניכויים שנוכו תוכלו לראות בדו”ח קבלות + חן/קבלות.
 • איך רושמים ניכוי ביטוח לאומי משכר מרצים/סופרים?
  עפ”י חוקי המס וביטוח לאומי, חלה על המעסיק מרצה (“שכר מרצים”) חובה לניכוי מס במקור וכן תשלום עבור כיסויו הביטוחי (ביטוח לאומי)  במקרים מסוימים.
  הזינו את התשלומים שקיבלתם בפועל כרגיל בקבלה, ובשורת תשלום נוספת רשמו את הניכוי כתשלום מסוג “אחר“. רשמו בפרטי התשלום את מהות הניכוי (ניכוי לביטוח לאומי וכו’). שימו לב שלאחר הזנת התשלומים/ניכויים סה”כ הקבלה צריך להיות תואם לתשלום המלא שהייתם צריכים לקבל. מומלץ לידע בכך גם את רואה החשבון.
 •  איך מפיקים חשבונית מרוכזת לסניפים ברשת?
  בצעו קבלת נתונים ממסמכי הסניפים לחשבונית של הרשת. במקרה זה אל תבחרו שם לקוח אלא לחצו מייד על כפתור קבלת נתונים. בחלון שנפתח בחרו את סוג המסמך – חש’ עסקה/הצעת מחיר/תעודת משלוח, ולחצו על כותרת שם כדי למיין את כל המסמכים לפי השמות. במידה ושמות הסניפים מתחילים באותו השם הם יופיעו בזה אחר זה לפי סדר הא’-ב’. תוכלו לסמן את כל המסמכים שברצונכם ליבא על ידי Ctrl ולחיצת עכבר, או על ידי בחירת המסמך הראשון, לחיצת Shift ובחירת המסמך האחרון. כל המסמכים המסומנים ייובאו לתוך החשבונית המרכזת.
 • איך מפיקים חשבונית עצמית?
  א. צרו את עצמכם בתור לקוח חדש והפיקו לעצמכם חשבונית. ב. את סכום החשבונית הזינו בתור הוצאה ברישום הוצאות, לצורך קיזוז, או הודיעו לרואה החשבון לקזז את הסכום בהוצאות במקרה ואינכם מנהלים בעצמכם את ההוצאות בתוכנה.
 • איך מזינים לעסקית מסמכים שהופקו מפנקס ידני?
  לכל מסמך ידני צרו מסמך חדש בעסקית וכתבו את מספרו של המסמך הידני בשדה אסמכתא. רשמו בהערות שמדובר בתיעוד של מסמך ידני. לדוגמה – עבור חשבונית ידנית הפיקו חשבונית חדשה ב’עסקית’ ורשמו את הפרטים הנחוצים באסמכתא ובהערות.
 • איך מפיקים חשבונית לאחר תעודת משלוח כך שלא יתעדכן שוב המלאי?
  גם חשבונית וגם תעודת משלוח מעדכנות מלאי. כדי למנוע מחשבונית לעדכן שוב את המלאי יש להשתמש בקבלת נתונים בחשבונית ולבחור את תעודת המשלוח.
 •  מפיקים חשבונית ללא מע”מ?
  לביטול המע”מ במסמך ניתן לסמן בתחתית מימין “מסמך ללא מע”מ”. ללקוחות שאינם חייבים במע”מ (ייצוא חו”ל, אילת, רש”פ) ניתן לסמן באופן קבוע “לא חייב במע”מ” בכרטיס פרטי הלקוח במסך “לקוחות”. 
 • איך מפיקים חשבונית “מעורבת” ובה מוצרים באחוזי מע”מ שונים? הנחה לכל שורת פריט?
  כנסו למסך פרטי עסק/הגדרות->מבנה/לוגו/עותקים ובחרו במבנה מסמך מסוג מע”מ חלקי-ללא מט”ח. תוכלו להגדיר לכל פריט במסך המחירון את אחוז המע”מ שלו במאפייני הפריט – לחצו כפתור * בסוף שורת הפריט ועדכנו את אחוז המע”מ בשדה חלק המע”מ %. למוצרים ללא מע”מ תוכלו להזין 0% מע”מ וכן אחוזים שונים למוצרים בעלי מע”מ חלקי. לאחר שינוי מבנה המסמך תמצאו שדה %הנחה בכל שורת פריט במסמכים השונים. אחוז המע”מ לפריט יופיע באותיות קטנות בפינת סכום התשלום בכל שורת פריט במסמך.
 • איך מפיקים מסמך במע”מ שונה מהאחוז הנוכחי?
  שנו את התאריך במחשב לתקופה בה המע”מ היה שונה, או שנו את אחוז המע”מ הנוכחי במסך מע”מ מקדמות ומט”ח. ודאו שאחוז המע”מ במסמך הוא האחוז שבקשתם והפיקו את המסמך הרצוי. כמובן שאין לשכוח להחזיר את המצב לקדמותו לאחר ההפקה. בגרסאות החדשות קיים דו”ח מע”מ מעורב שיציג בנפרד את הסיכום לכל אחוז מע”מ.
 • איך מייצאים מסמכים מהתוכנה?
  ניתן ליצא כל מסמך ודו”ח מהתוכנה ע”י הפעלת פקודת ייצוא לוורד או לאקסל מהתפריט העליון כאשר אתם מציגים את המסמך במסך תצוגה לפני הדפסה. כמו כן ניתן ליצא את כל הנתונים לקובץ אחיד או לחשבשבת ממסך תחזוקה/PDF. פרטים נוספים במאמר טיפים.

שליחת חשבונית או כל מסמך אחר בדוא”ל

 • במסך ‘תחזוקה/PDF’ > דואל/PDF > בשדה ‘שליחת דואל’ סמנו ‘שרת iskit.biz’.
  בכתובת השולח ניתן לרשום כל כתובת דואר חוקית מ gmail,walla,yahoo,netvision וכו’. אין צורך בסיסמה.
  עסקית כבר תדאג לשלוח את המייל עם העתק אליכם. פתרון זו מאפשר להגדיר ולשלוח במהירות ללא המגבלות של שירותי הדואר השונים.

חייבים וסגירת מסמכים

 • כיצד יודעים מהי יתרת הלקוח המעודכנת?
  ניתן לראות את יתרת הלקוח בדו”ח ריכוז הכנסות וחובות ללקוח כאשר מפיקים אותו מתאריך תחילת השימוש בתוכנה ועד היום. הדו”ח מסכם את כל החשבוניות ומפחית מהן את כל הקבלות על פני כל התקופה. את היתרה ניתן לראות גם כאשר תבחרו את הלקוח ממסך לקוחות בשדה יתרה בצד שמאל למעלה, או בהצגת כרטיס לקוח מתאריך תחילת השימוש בתוכנה ועד היום. יש להקפיד על בחירת התאריך המוקדם ביותר, אחרת יתכן וקיים מסמך קודם אשר לא נכלל בדו”ח.
 • כיצד יודעים מהי יתרת הלקוח מחשבוניות עסקה?
  יש להחליט האם מסתמכים על חשבוניות מס או חשבוניות עסקה כמסמך המייצג את החובה ללקוח. במידה והחלטתם כי הנכם מתנהלים על פי חשבוניות עסקה תוכלו להפיק דו”ח ח-ן עסק’ מול קבל’ ממסך דו”חות כדי לבדוק את חובת הלקוח כלפיכם. בזמן הפקת חשבונית הקפידו לבצע קבלת נתונים מחשבונית העסקה, כך חשבוניות עסקה פתוחות ישמשו לכם כסימן שחשבונית מס עדיין לא הופקה לעסקה זו.
 • מהו דו”ח חייבים ממסמכים פתוחים ואיך משתמשים בו?
  דו”ח חייבים מציג עבורכם את המסמכים הפתוחים לכל לקוח כדי שתוכלו לטפל בהם – גבייה או תיקון הרישום. 
 • האם הסכום הרשום בדו”ח חייבים הוא יתרת הלקוח?
  דו”ח חייבים ממסמכים פתוחים מציג את סך המסמכים הפתוחים ולא את היתרה האמיתית. בהחלט יתכן שהמסמכים שולמו חלקית או במלואם והעניין מחייב את בדיקתכם – סגירת המסמכים וביצוע גבייה לפי הצורך.
 • אז איך דואגים שהמערכת תהיה מעודכנת?
  כאשר המסמכים המטופלים סגורים ואלו המחכים לטיפול פתוחים – אתם יכולים לקבל תמונת מצב עדכנית של הגבייה בעסק שלכם. כדי לסגור את המסמכים הנחוצים השתמשו תמיד בקבלת נתונים כאשר אתם מפיקים מסמך הקשור למסמך אחר! 
 • איך מפיקים קבלה נכון?
  פתחו קבלה חדשה, בחרו לקוח ולחצו על כפתור קבלת נתונים. בחרו על ידי העכבר (סימון מרובה עם ctrl ו shift) את החשבונית או החשבוניות עבורן התקבל התשלום. אם הקבלה היא תשלום חלקי בלבד בטלו את ה V לסגירת המסמך ולחצו אישור. באפשרותכם להוסיף שורות תשלום, אך זכרו להזין מס’ חשבונית בכל שורת תשלום אחרת הקבלה לא תיסגר. המשיכו בעריכה לפי הצורך והפיקו את המסמך. 
 • איך סוגרים/פותחים קבלות ידנית?
  קבלות נסגרות על ידי רישום מספר החשבונית בשדה חשבונית שבתחילת כל שורת תשלום בהעתק הקבלה. כאשר יש יותר מחשבונית אחת שהקבלה סוגרת אפשר לרשום מספרי חשבוניות שונות בשורות תשלום שונות או 999. את מספרי החשבוניות כדאי גם לרשום בהערות הקבלה, כך אפשר יהיה להבין מה סוגרת הקבלה בצפייה ישירה ברשימת הקבלות.
 • איך סוגרים/פותחים חשבוניות ושאר המסמכים ידנית?
  ברשימת ההעתקים סמנו או בטלו V בתיבת “סגור“.
    

ניהול לקוחות

 • איך מקימים לקוח?
  ניתן ללחוץ על כפתור הוסף לקוח או להתחיל להזין את שם הלקוח החדש בטרם בחרנו אחד. שם הלקוח חייב להיות ייחודי – לא ניתן להזין שני לקוחות באותו השם. יש להזין מספר תז/ח”פ/ע”מ של הלקוח, כתובת ופרטים אחרים. ניתן ורצוי לקבוע האם הלקוח פטור ממע”מ – במקרה כזה כל המסמכים ללקוח יפתחו מראש כמסמכים ללא מע”מ.
 • איך מקימים לקוחות בשמות זהים?
  אם יש לכם שמות של לקוחות זהים (כוהנים, לויים ועוד) הוסיפו מספרים, רווחים, נקודות או תווים אחרים לשם הלקוח שאתם רוצים להוסיף.
 • איך קובעים יתרת פתיחה לקוח?
  במידה ללקוח קיימת יתרה מלפני הקמתו בתוכנה יש לרשום את היתרה בשדה יתרת פתיחה. יתרה זו תילקח בחשבון בחישוב היתרה המעודכנת בדו”חות במידה ובחרתם את טווח התאריכים הכולל את תאריך היתרה.
 • האם חייבים ליצור יתרת פתיחה?
  ללקוח שיש לו יתרה קודמת ממסמכים שאינם בתוכנה ניתן להפיק מסמכים בתוכנה עצמה. במידה והפקתם מסמכים ידניים או במערכת אחרת באפשרותכם להפיק ללקוח מסמכים ממוחשבים באופן רטרואקטיבי. במקרה כזה שנו את תאריך המסמך, רישמו את מספר המסמך הידני בשדה אסמכתא וציינו בהערות המסמך שמדובר ברישום מסמך שהופק ידנית.
 • כיצד מוחקים לקוח שיש לו מסמכים?
  פעולת איחוד לקוחות מאחדת שני לקוחות – מעבירה את כל המסמכים ללקוח אחד ומוחקת את רשומת הלקוח המיותרת. באפשרותכם לאחד לקוח שנוצר פעמיים או להקים לקוח כללי אליו תאחדו לקוחות שברצונכם למחוק. פעולת האיחוד לא תשנה את הפרטים על המסמכים שהופקו, רק תצרף את המסמכים לכרטיס אחד ותמחק את הלקוח שבחרתם לבטל. לפני המחיקה רצוי לעדכן את כל הפרטים בלקוח שבחרתם לאחד אליו, הם לא יעברו מהלקוח שבחרתם למחוק.
 • כיצד להקים לקוחות מזדמנים?
  הקימו כרטיס לקוח כללי בשם “לקוח פרטי”או כל שם אחר שתבחרו ורישמו בהערות הלקוח שמדובר בכרטיס ללקוחות מזדמנים. בשעה שאתם מפיקים מסמך ללקוח מזדמן בחרו בשדה “לכבוד” את שם כרטיס הלקוח המזדמן הכללי שיצרתם. את שם הלקוח עצמו רישמו בשדה “חברה” והפיקו את המסמך.
  לדוגמה: בחרו בחשבונית לכבוד הלקוח “לקוח פרטי” ורישמו בשדה חברה את השם של הלקוח המזדמן ישראל ישראלי. כשתדפיסו את המסמך תראו כי הוא יוצא לכבוד הלקוח ישראל ישראלי – לקוח פרטיכך כל הלקוחות המזדמנים יופיעו בכרטיס הלקוחות המזדמנים שיצרתם.
 • כיצד פותרים בעיה של לקוח שמופיע כפול?
  אם הכנסתם בטעות לקוח יותר מפעם אחת באפשרותכם לאחד את שני הכרטיסים לכרטיס אחד. לחצו על איחוד לקוחות בתחתית מסך לקוחות. בחרו את הכרטיס שיימחק ואת כרטיס הלקוח שישאר. הפעולה מעבירה את המסמכים מכרטיס לכרטיס, אך לא את פרטים של הלקוח. אם בכרטיס המיועד למחיקה נמצאים פרטים חשובים כגון טלפונים, כתובות וכו’, העבירו את הפרטים ידנית לכרטיס שאתם מתכננים להשאיר. לפי ביצוע פעולה זו רצוי לבצע גיבוי.
 • כיצד מכניסים לקוחות שונים באותו השם?
  ‘עסקית’ אינה מאפשרת להקים שני לקוחות בעלי שם זהה, אך ניתן להיות יצירתיים ושנות באופן קל את איות השם הנוסף, הוסיף רווחים בין השם לשם המשפחה, סימני פיסוק בסוף, או פשוט לצרף את מספר ת.ז. בשדה שם הלקוח כדי ליצור שם ייחודי.

ניהול הוצאות וספקים

איך מקימים ספקים?

 • יוצרים את הספק במסך ספקים ומקימים לו סעיף הוצאה במסך סעיפי הכנסה והוצאה (בדרך כלל במספרי הוצאה 100-599). את שם סעיף ההוצאה רצוי לקרוא בשם הספק ויש לשייך את הסעיף לספק על ידי בחירת הספק בשדה שיוך לספק אשר בשורת ההוצאה. מרגע זה ההוצאות לספק זה יופיעו בכרטיס הספק.
 •  איך רושמים מחירי ספק במטבעות שונים?
  בחרו את שם הספק במסך ספקים וקבעו את שדה “מחירון הספק” למטבע הרצוי. במידה ובחרתם במט”ח ‘עסקית’ תציג במסמכי הרכש את הסכום המופיע ב”מחיר ספק ב $” מתוך מחירון הפריט, אך תוך שימוש במטבע המבוקש וללא המרת שער. לדוגמה: אם מחירון הספק הנבחר הוא יורו ומחיר ספק ב $ המופיע במחירון המוצר הוא 100$ חשבונית הרכש תציג את מחיר הפריט כ 100 יורו.
 • איך מקזזים תשלומים עם ספק שהוא גם לקוח?
  לספק צריך להיות גם כרטיס ספק וגם כרטיס לקוח. הפיקו ללקוח קבלה על התשלום המקוזז: בחרו אמצעי תשלום “אחר” ורשמו בתיאור “קיזוז מול חשבונית ספק שמספרה …. מס’ הוצאה…”. במקביל כנסו לכרטיס הספק וסמנו את ההוצאה המקוזזת לספק כשולמה באמצעי תשלום מסוג “אחר”. אם הקיזוז הוא חלקי באפשרותכם לפצל את ההוצאה לכמה שורות ולסמן את שורת התשלום הרלוונטית כהוצאה ששולמה.
 • איך רושמים הוצאות?
  ניתן לרשום הוצאות באופן ידני במסך רישום הוצאות, או להפיק חשבונית רכש שתיצור שורת הוצאה באופן אוטומטי. ההוצאות ירשמו בחודש הפתוח הנמוך ביותר ולכן יש להקפיד כי אתם נמצאים בחודש הדיווח הנכון. שימו לב לכתוב סכום הוצאה כולל מע”מ. לסגירת ופתיחת חודשים ניתן להגיע מכפתור בתחתית מסך רישום הוצאות או ctrl-shift-y מהמסך הראשי.
 • איך מכניסים פרטי תשלום ששילמנו על הוצאה?
  אם אין לכם מודול שיקים ניתן להיכנס לכרטיס הספק והעביר את ההוצאה ששילמתם לצורת תשלום בה שילמתם, לדוגמה “שיק”. את מספר השיק ניתן לרשום בשדה ‘חשבונית ספק’ מופרד ב’סלש’ לדוגמה 25345/657. 
  למשלמים דרך מודול שיקים לחצו על סמלית השיק בכרטיס ספק או ברישום הוצאות ובחרו את ההוצאות לתשלום. במידה והפקתם שיק לספק דרך מודול שיקים תוכלו לראות את פרטי התשלום בדו”ח רשימת שיקים שהודפסו ו/או בלחיצה על החץ הירוק בסוף שורת כל הוצאה. סימון ההוצאה כשלומה והזנת מס’ השיק ניתן לבצע גם ממסך רישום הוצאות בחודש המתאים. כמו כן תוכלו להפיק דו”חות שונים של הוצאות ולראות את פרטי השיקים ששילמתם לכל הוצאות ודו”ח הוצאות שלא שולמו.
 • איך רואים הוצאות אחורה?
  אין צורך לפתוח חודשים או שנים קודמות. ניתן להפיק דוח”ות על הוצאות ממסך דו”חות.
 • איך רושמים הוצאה ששילמנו במספר תשלומים?
  מפצלים את ההוצאה למספר שורות של הוצאות לפי התשלומים ותאריכי התשלום.
 • איך מפצלים הוצאה ומע”מ בנפרד?
  ניתן לרשום את ההוצאה עם 0% מע”מ, ואת המע”מ בשורה נפרדת עם 100% מע”מ.
 • איך יוצרים חשבונית רכש/הוצאה ב % מע”מ שונה מהרגיל?
  במידה ויש צורך לעדכן את הכמויות במלאי יש לשנות את % המע”מ לערך הרצוי במסך מע”מ מקדמות ומט”ח, אך יש לזכור להחזירו חזרה לערכו הרגיל לאחר הפקת חשבונית הרכש. אם אין צורך בעדכון המלאי ניתן לוותר על חשבונית הרכש וליצור ידנית שורת הוצאה ברישום הוצאות ולקבוע בה את % המע”מ הרצוי מתוך הסכום הכולל. 
 • איך מנהלים הוצאות לפי פרוייקט?
  ניתן לבחור פרוייקט (סעיף הכנסה קיים או שהגדרתם) לכל הוצאה. במידה ותקפידו לבחור את סעיף ההכנסה הזה גם כאשר את מפיקים מסמכי הכנסות (חשבוניות) לפרוייקט, תוכלו לראות את מאזן ההכנסות וההוצאות לפרוייקט בדו”ח רווח והפסד חודשי במסך דוחות.
 • איך מכניסים הוצאות מיסים ואחרות שאינן לדיווח?
  ניתן ליצור סעיפי הוצאה ממספר 900 ומעלה ולהזין הוצאות בסעיפים אלו. הוצאות אלו יירשמו ויופיעו בתזרים מזומנים, אך לא ייחשבו כהוצאה ולא ייחושבו לעניין מע”מ ומקדמות.
 • איך קובעים מע”מ להוצאה?
  במידה והנכם משלמים עבור הוצאה מסויימת אחוז מע”מ שונה מזה הקבוע במערכת, באפשרותכם לקבוע את האחוז בשורת ההוצאה. על מנת לקבוע אחוז מע”מ חלקי להוצאה קבעו את האחוז היחסי מהאחוז הנהוג באותה העת. לדוגמה: אם המע”מ הנוכחי הוא 17% אחוז ואתם משלמים 2/3 מע”מ על הוצאה זו כתבו אחוז שהוא 2/3 שליש של 17% במקרה זה 11.3% מע”מ.
  אחוז מע”מ אשר גבוה יותר מהאחוז הנוכחי יחושב באופן רגיל. עם זאת 99% 100% ו-101% מע”מ יחושבו על הסכום הכולל מע”מ. לדוגמה 100% מע”מ על סכום 117 ש”ח אשר כולל כבר מע”מ ייחושב כ 234 ש”ח.
 • איך רושמים הוצאה כאשר חשבונית הספק במט”ח?
  עסקית הנה תוכנה חד מטבעית, על כן יש לרשום הוצאה לפי השווי השיקלי שלה. בשאלות לגבי שער ההמרה לחישוב עליכם לפנות לרואה החשבון שלכם.

 

 הפקדות

 • איך עובדים עם הפקדות?
  במסך הפקדות מופיעות שורות תשלום מהקבלות שהופקו. בתחתית המסך ניתן לפתוח את רשימת חשבונות הבנקים להוספה ועריכה. מפקידים תשלומים לבנק על ידי בחירת חשבון הבנק, סימון התשלומים להפקדה ב v והדפסת הרשימה או תצוגה או יצירת PDF. מרגע זה שורות התשלומים “יעלמו” מהמסך ויופיעו בהפקדות שבוצעו.
 • האם חייבים לעבוד עם הפקדות?
  ביקורות מס רוצות לראות שהשיקים שיש לכם במגירה הם השיקים שמופיעים במסך הפקדות כתקבולים שלא הופקדו. ניהול לקוי של הפקדות עלול להתברר כבעיה בביקורות.
 • איך יוצרים חשבונות בנק להפקדה?
  לוחצים למטה על כפתור חש’ בנק ומזינים את הפרטים. ניתן ליצור חשבונות גם בשמות מילוליים על ידי כתיבת מילים בשדה מספר חשבון. אין חובה לבחור מספר בנק וסניף.
 • איך רואים הפקדות קודמות?
  בחר הפקדות שבוצעו וכל התשלומים שבוצעו יופיעו על המסך, בהתאם לטווח התאריך שמופיע למעלה. ניתן לסנן הפקדה ספציפית על ידי בחירתה בשדה הפקדה.
 • איך מבטלים שיק מרשימת תקבולים שלא הופקדו?
  מוחקים אותו מרשימה על ידי לחיצת X  (ומפיקים קבלה להחזר במידת הצורך).
 • איך מחזירים שיק לרשימת תקבולים שלא הופקדו?
  נכנסים להעתק הקבלה בה מופיע התשלום ומבטלים את סימון V בשדה הוחזר/בוטל בסוף שורת התשלום. בחשבונית מס/קבלה לוחצים לחיצה כפולה על ח”פ בצד שמאל למעלה.
 • איך מוחקים שיק מהפקדה שבוצעה?
  נכנסים להפקדה ולוחצים X בשורת התשלום. השיק יופיע חזרה במסך הראשי של הפקדות בין התקבולים שלא הופקדו.
 • איך איך “נפטרים” מהפקדות ישנות שלא ביצענו ?
  צרו חשבון בנק בשם “ריכוז הפקדות ישנות” והפקידו אליו.
 • איך מעבירים תשלום של לקוח ישירות לספק לצורך התחשבנות?
  צרו חשבון בנק בשם הספק והפקידו אליו. אפשר גם לרשום פעילות לתזכורת לספק כדי שלא תשכחו שהעברתם לו שיק. אם השיק מכסה תשלום לספק העבירו את צורת התשלום ממצב לא שולם. בחרו את סוג התשלום, וכתבו בהערות להוצאה מה בוצע.
 

ניהול מחסנים

 • איך להתחיל את העבודה עם מחסנים?
  כנסו למערכת המלאי והגדירו את המחסנים בסמל שבתחתית המסך. לאחר מכן ייצאו את קובץ הפריטים לאקסל, הגדירו את הכמויות במחסנים השונים וייבאו את הקובץ חזרה (ניתן לסמן למחיקת ההיסטוריה כדי לא לנפח את קובץ הנתונים בשמירת כל התנועות). 
 • איך קובעים באיזה מחסן פועלת התחנה?
  הגדירו את מחסן ברירת המחדל לתחנה זו במסך תחזוקה/PDF -> מדפסות/מחסן. סמנו “הצג מחסן” להצגת המחסן כברירת המחדל במודול המלאי.
 • איך מעבירים בין מחסנים?
  כנסו למודול המלאי ולחצו על הכוכבית בסוף רשומת הפריט. במסף שייפתח תוכלו בצע העברות ממחסן למחסן. אפשרות נוספת היא להפיק תעודת משלוח לעצמכם ולהגדיר בה העברה ממחסן למחסן.
 • איך רואים מה יש במחסנים?
  כנסו למודול מלאי ובחרו את המחסן המבוקש, “הכל” או “הכול מפורט”. אופציית “הכול מפורט” מציגה את המחסנים בהם נמצאת הסחורה.
 • איך משווקים בקונסטיגנציה?
  א. צרו מחסן לכל לקוח שעובד איתכם בקונסטיגנציה ושייכו אותו ללקוח. הפעולה מתבצעת דרך מסך הוספת מחסנים אליו תוכלו להכנס מתחתית מסך רשימת פריטים/מלאי או ממסך תחזוקה/PDF -> מדפסות ומחסנים
  ב. הפיקו תעודת משלוח ללקוח כדי להעביר את הסחורה למחסן הקונסטיגנציה של הלקוח. באפשרותכם לקבוע מאיזה מחסן עוברת הסחורה ולאן. בשלב זה הסחורה עדיין נמצאת בבעלותכם אך במחסן המשוייך ללקוח.
  ג. כדי לחייב את הלקוח עליכם על המוצרים אותם רכש עליכם להפיק לו שני מסמכים:
     1. תעודת משלוח ללקוח כאשר מחסן המקור הוא מחסן הלקוח, ללא מחסן יעד (מחקו את שם המחסן בשדה מחסן היעד).
     2. הפיקו ללקוח חשבוניות לתעודת המשלוח שהפקתם בסעיף הקודם, זאת תוך שימוש בקבלת נתונים.

 

עסקית לניהול חוגים ובתי ספר

 • איך להתחיל את העבודה?
 • כנסו למסך מדריכים וקבוצות והקימו ענפים ומדריכים (המונח “מדריך” בתוכנה מייצג מדריך או תת-ענף/תחום משנה/מקצוע). לכל מדריך הקימו קבוצות בחלק השמאלי של החלון. ניתן לעבור בין המדריכים בחיצים הקטנים בתחתית חלון זה.
 • כנסו למסך לקוחות והזינו לקוח (תלמיד). בתחתית המסך בחרו את הקבוצות אליהם הוא רשום ועדכנו את כל הפרטים הנחוצים.
 • איך לנהל תשלומים?
 • כאשר מתקבל תשלום הפיקו עבורו קבלה (אפשר בתחתית מסך פרטי התלמיד). במידה והקבלה מכסה את מלוא סכום עבור קבוצה מסויימת סמנו שולם לקבוצות המשולמת. התלמיד יופיע באדום בדו”ח קבוצה בה לא סומן כשולם. ניתן לרשום בהערה בכרטיס עד מתי שילם ופרטים נוספים, ההערה תופיע בדו”ח הקבוצה במסך דו”חות.
 • איך למחוק רישום לקבוצות?
  ניתן למחוק את הרישומים של הקבוצות בהן התלמיד היה רשום. כדי למחוק שורות רישום קבוצות העמידו את הסמן על ראש החץ מימין לשורה ולחצו Delete במקלדת. ניתן לגרור את העכבר ולסמן למחיקה כמה שורות בו זמנית.
 • איך לעבור שנה?
  עליכם לבצע את הפעולות הבאות:
  • א. טיפול בעוזבים/ בוגרים – ראו נושא זה בהמשך.
  • ב. מעבר קבוצות – מתבצעת במסך מעבר קבוצה. מומלץ להעלות קבוצות החל מהקבוצה הכי גבוהה בסדר יורד. כברירת מחדל התלמידים גם יעלו כיתה, אך ניתן לבטל אופציה זו במסך זה. במידת הצורך עליכם להקים קבוצות מראש לשנה החדשה במסך מדריכים וקבוצות, לדוגמה “בלט צעירים 2013”. 
  • ג. ביטול ביטוח רפואי שנתי לכל הלקוחות – מתבצע במסך סגירת חודשים (Ctrl-Shift-y במקלדת). 
  • ד. רישום הוצאות – על מי משמנהל רישום הוצאות לעבור שנה גם במסך סגירת חודשים לפי הצורך.
 • איך לסמן תלמיד שעזב?
  יש להזין תאריך עזיבה בכרטיס התלמיד, או להקים קבוצה מיוחדת לבוגרים ולהעביר/לרשום אליה את התלמיד.

 

 

משימות / פעילויות 

עסקית מאפשרת לנהל מסד נתונים עצמאי כרצונכם לכל לקוח או ספק. את הנתונים המצטברים ניתן גם להכניס למסמכים השונים (חשבוניות וכו’) על ידי שימוש בקבלת נתונים. כדי לנהל משימות הכנסו לכרטיס לקוח / ספק, בחרו לקוח/ספק ולחצו למעלה משמאל על כפתור משימות (בגרסאות ישנות יותר מופיע השם “פעילויות”, כאן נתייחס לכולן כ”משימות”). מידע והוראות נוספות תמצאו בתחתית מסך משימות ובקובץ עזרה.

 • כיצד ליצור או לערוך סוג משימה? – ליד שם הלקוח במסך משימות מופיע כפתור עם חץ ירוק. בחלון שנפתח תוכלו ליצור משימות חדשות ולערוך משימות קיימות.
 • איך להוסיף רשומת משימה? – בחרו את סוג המשימה הרצוי, הזינו תאריך לתזכורת במידת הצורך וכתבו את תיאור המשימה או בחרו מתוך רשימת הפריטים שלכם. תוכלו להוסיף את הכמות (לדוגמה מס’ שעות העבודה) ואת העלות ליחידה (לדוגמה – שכר עבודה לשעה). בנוסף ניתן להוסיף קישור לכל שורת משימה. זו הדרך לצרף מסמכים לכרטיס לקוח (פקסים, מכתבים, תמונות וכו’).
 • איך להפיק דו”ח משימות? – כנסו למסך תזכורות על ידי לחיצת Ctrl-m. בחרו את סוג המשתמש, ספק או לקוח. בחרו האם לסנן לפי תאריכי רישום או תאריכי תזכורת, משימות פתוחות או סגורות, השם וסוג המשימה. המשימות יוצגו ברשימה כולל סיכומים למטה (לדוגמה – סה”כ שעות עבודה והסכום המצטבר לתשלום). 
 • איך ליבא משימות לחשבונית? – בקבלת נתונים מתוך חשבונית (ומסמכים רלוונטיים אחרים) סמנו את סוג המסמך “משימות לקוח” ואשרו.

כלי עזר ליצירת חתימה דיגיטלית 

עסקית מאפשרת ליצור חתימה דיגיטלית. במידה ומסיבה כלשהי לא נוצרה חתימה ניתן להיעזר בכלי עזר של מיקרוספוט ליצירת חתימות דיגיטליות בקישור הבא => חתימה דיגיטלית

 

כדי שהמקבל יוכל לאמת את החתימה אצלו, שלחו אליו את קובץ החתימה ללא המפתח הפרטי שלכם.

את הקובץ ניתן ליצא מהתפריט החתימות בהתקן המדפסת ממנו יצרתם אותו והמקבל צריך להפעיל ולהתקין אותו אצלו לצורך אימות החתימה.
ליצירת קובץ החתימה => לחצן ימני על המדפסת IskitPDF => חתימה => עיון (אישור המערכת) => סמנו את האישור ליצוא => יצא => השלימו את פעולת האשף.

הקפידו לסמן “לא, אל תייצא מפתח פרטי”.

 

שדרוג עסקית – איך לעשות את זה נכון

 

בהתאם לתוכנית הפיתוח של ‘עסקית’ אנו מפרסמים מידי גרסאות חדשות של ‘עסקית’. את הגרסה החדשה ואת גרסת העדכון התואמת לה תוכלו למצוא בדף ההורדות באתר ‘עסקית’. מאמר זה הוא חובה לכל מי שמעוניין לשדרג נכון.

מה מתעדכן בעדכון?

עדכון הגרסה מתבצע בעקבות שינויים ושיפורים בתוכנה ושינויים במבנה מסד הנתונים. כמו כן לעיתים יש שינויים בתוכנות נלוות. הקובץ העקרי שמתעדכן הוא קובץ התוכנה iskit.accde וכן קובץ שדרוג מסד הנתונים upgrade.mde.

מה לא מתעדכן?

 • קובץ מסד הנתונים iskit_data.mdb מכיל את כל הנהלת החשבונות וניהול העסק שלכם. הקובץ הזה לא יוחלף, אלא ישודרג על ידי תוכנת upgrade.mde אשר תתאים אותו למבנה הנתונים של הגרסה החדשה.
 • אם יש לכם קובץ לוגו משלכם, גם הוא לא יוחלף בשדרוג.
 • לא ימחקו קבצים ששמרתם או יצרתם בספריית ‘עסקית’.

מתי מעדכנים?

 • כדאי לעדכן את ‘עסקית’ פעם בכמה חודשים, ולפחות פעם בחצי-שנה או שנה.
 • לעיתים אנו נדרשים לתקין שדרוג כאשר התוכנה אינה פועלת כשורה, נתקעת, מציגה הודעות שגיאה, או בעיה בחיבור לנתונים.
 • כאשר מתקינים תחנה חדשה ברשת מחשבים כדאי לשדרג את כל התחנות כדי להימנע מתקלות שנובעות מהבדלי גרסאות במסד נתונים משותף.

כיצד לשדרג נכון?

הנושא חשוב כיוון שפניות רבות למרכז התמיכה נובעות משדרוג לא נכון. עקבו במדויק אחר ההוראות המפרטות לשדרוג מוצלח וחזרה מהירה לעבודה:

 

* לתשומת לבכם – הגרסאות החדשות מחייבות אקסס 2013 / 2010 – הסברים להתקנת אקסס תמצאו במאמר “טיפים” כאן בבלוג. אל תשדרגו לפני שהתקנתם אקסס לפי ההוראות!

 

לפני השדרוג:

צאו מכל עותקי תוכנת ‘עסקית’ (גם בתחנות הרשת המקומית)  כדי שפעולת העדכון תוכל להחליף את התוכנה בהצלחה. רצוי אף לאתחל את המחשב מחדש בשלב זה.

חשוב: אם יש לכם יותר מעותק ‘עסקית’ אחד במחשב תנו שם מיוחד לכל קיצור הדרך בשולחן העבודה, מכיוון שקיצור הדרך הנקרא “עסקית” יעודכן ויצביע תמיד לתוכנה האחרונה שהותקנה או שודרגה.

 

שדרוג מקוצר:

שידרוג זה ניתן לביצוע בד”כ מגרסה 12.36 ומעלה

א. בדקו את הנתיב לספריית עסקית על ידי  לחיצת Ctrl-i במסך הראשי של ‘עסקית’ ורישמו אותו לפניכם. בדקו את הנתיב למסד הנתונים בחוצץ תחזוקה/PD-> רשת.

ב. בתפריט ‘עסקית’ בפינת החלון העליונה לחצו על הורדת שדרוג ובחרו באפשרות “שמור“. התוכנה תבצע גיבוי ותיסגר מייד בעצמה.

ג. הפעילו את קובץ ההתקנה ששמרתם והקפידו להתקין למחיצה שרשמתם בסעיף ב’. עברו את הכל ההתקנה עד הסוף ובסוף לחצו לעדכון מסד הנתונים. במידה ו’עסקית’ מותקנת ברשת ודאו שאתם משדרגים את מסד הנתונים הנכון.

ד. מתפריט “עסקית” לחצו “העבר כמויות לראשי” כדי לעדכן את מערכת המחסנים למלאי ובמידת הצורך העבירו את מחיר המט”ח ממחירון מס’ 4 למקומו הנכון במחירון.

במקרה תקלה פנו למאמר ‘תקלות’ בבלוג.

 

אם אתם משתמשים בגרסת עסקית שאין בה אפשרות “הורדת שדרוג” מהתפריט או שאינה פועלת כלל, שדרגו בנוהל הארוך:

 

שדרוג ארוך – שלבי השדרוג:

 לפני השדרוג בצעו גיבוי פנימי מתוך תחזוקה/PDF-> גיבוי ורשמו לפניכם את שם הספריה בה נשמר הגיבוי – זוהי ספריית מסד הנתונים. אם יש לכם רשת לחצו Ctrl-i במסך הראשי ולרשמו את הנתיב לספריית ‘עסקית’. רצוי לגבות גם אותה.

א. היכנסו לאתר ‘עסקית’ ולחצו על הורדת גרסת השדרוג המתאימה לכם מדף ההורדות. בחרו באפשרות “שמור” אחרת הדפדפן עלול להפעיל לכם קובץ ישן במחשב שהורדתם באותו השם. 

ב. הפעילו את קובץ ההתקנה ששמרתם. למשתמשים בחלונות VISTA  או 7 מומלץ להפעיל את העדכון מתוך הדיסק תוך לחיצת כפתור עכבר ימני על הקובץ שהורדתם ובחירה באפשרות “הפעל כמנהל”.

ג. לאחר הפעלת העדכון תתבקשו לאשר את ההסכם ואת מקום הספרייה של ‘עסקית’. ודאו שנבחרה הספרייה שרשמתם לפניכם.

ד. הריצו את העדכון ואשרו “הפעל כעת”. ודאו שנבחר מסד הנתונים הנכון שרשמתם לפניכם. סמנו “התקן מדפסת PDF” ולחצו על כפתור “לחץ לעדכון”. חכו לסיום העדכון. זה הכול.

 

לאחר השדרוג

 • אם פעלתם לפי ההוראות אתם יכולים להפעיל עכשיו את ‘עסקית’ מתוך קיצור הדרך בשולחן העבודה.
 • בדקו שכל הנתונים שלכם מופיעים
 • מתפריט “עסקית” לחצו “העבר כמויות לראשי” כדי לעדכן את מערכת המחסנים למלאי
 • במידת הצורך העבירו את מחיר המט”ח ממחירון מס’ 4 למקומו הנכון במחירון.
 

מה עושים במקרה והשדרוג נכשל?

לעיתים רחוקות הקובץ יורד לא תקין מהשרת כתוצאה מתקלה ברשת, או שיש בעיה אחרת. באפשרותכם לשדרג מחדש או לבדוק את הפתרון במאמר “תקלות” כאן בבלוג. אם זה בכל זאת לא פועל לכם ואתם צריכים את ה’עסקית’ דחוף, בדיוק לשם כך שמרתם עותק של ספריית ‘עסקית’ לפני השדרוג.
באפשרותכם להפעיל את קובץ iskit.accde  בספריית הגיבוי שיצרתם ולהפעיל את ה’עסקית’ הישנה שלכם. אם החלטתם להישאר בנתיים עם ה’עסקית’ הישנה, כל מה שאתם צריכים לעשות זה למחוק את הספרייה הפגומה של השדרוג להחליף את שם ספריית הגיבוי לשם הספרייה של ‘עסקית’. רק עשו זאת בזהירות והקפידו על גיבוי נוסף של הספריות בדיסק אחר לפני שאתם פוצחים במחיקות…

 

תקלות - כל התשובות לכל השאלות

כאשר סביבת העבודה תקינה, ‘עסקית’ יכולה לעבוד במשך שנים ללא תקלות כלשהן. עם זאת כדאי לדעת מה לעשות במקרה ונתקלתם בבעיה בהפעלת התוכנה. במאמר הזה נפרט את כל סוגי התקלות האפשריות וכיצד להתמודד איתן. ראשית קראו על מבנה ההתקנה של עסקית ואחר כך חפשו את התקלה הספציפית בה נתקלתם. ניתן גם ללחוץ ctrl-f ולהקליד מילים לחיפוש:

תוכן עניינים
התוכנה “נעלמה”  
 • קיצור הדרך בשולחן העבודה נעלם – חפשו אותו בסל המיחזור. אם לא נמצא צרו חדש: בצעו חיפוש לאיתור התוכנה (בדר”כ בתיקיה c:\iskit)  ולחצו כפתור עכבר ימני על הקובץ iskit.accde (יתכן שיופיע במחשב ללא הסיומת accde) בחרו שלח אל -> קיצור דרך אל שולחן עבודה.
 • לחיפש התוכנה במחשב כנסו ל’מחשב שלי’ וחפשו אחר קובץ iskit. הקובץ הוא מסד נתונים של אקסס או בסיומת accde. לחיפוש אחר קובץ הנתונים שלכם חפשו את iskit_data.mdb (יתכן שיופיע במחשב ללא הסיומת mdb) 
 
התוכנה תקועה במסך ‘האנשים ההולכים
 

נראה כי קובץ התוכנה iskit.accde אינו תואם או אינו מתחבר לקובץ הנתונים iskit_data.mdb, אינו תקין,  או בעיה בהגדרת העברית:

 • בהתקנה ראשונה או הודעה על תקלה בהתחברות לשרת OLE – העברית במחשב אינה מכוונת. ראו הוראות בדף ההורדות באתר. שימו לב במיוחד לכוון לעברית את השפה לתוכניות non-unicode בחוצץ ניהולי בהגדרות השפה (Administrative). ההנחיות למערכת הפעלה “ויסטה” מתאימות גם לחלונות 7.
 • לאחר שדרוג – אם התבקשתם להדליק מחשב מחדש כנראה שקובץ התוכנה לא עודכן ולא התבצע עדכון קובץ הנתונים. הדליקו מחשב מחדש וחזרו על התקנת השדרוג, אך ודאו ששמרתם את קובץ העדכון שאתם מורידים מהאתר.
 • לאחר העברת מחשב או שדרוג – כנראה לא הרצתם קובץ upgrade.accde לעדכון הנתונים, או לא כיוונתם את העברית במחשב כאמור בדף ההורדות.
 • לאחר שחזור קובץ מגרסה קודמת – מבנה הקובץ לא מתאים לגרסה הנוכחית. הריצו את התוכנית upgrade.accde מתוך ספריית ‘עסקית’ להתאמת מבנה הנתונים והפעילו את ‘עסקית’ מחדש.
 • בשדרוג הודעת שגיאה שאין קובץ נתונים – שדרגתם לספריה שאינה נכונה או קובץ הנתונים נמצא בספרייה אחרת או בשרת. אתרו את ספריית התוכנה הנכונה או את קובץ הנתונים והפעילו את ה upgrade המתפריט העליון או מתוך ספריית עסקית. אם טעיתם בספריה ניתן לשדרג שוב והפעם לספריה הנכונה.
 • עדיין תקועה לאחר הרצת upgrade – יתכן שהגרסה לא התעדכנה (קורה כשהעסקית פתוחה בזמן השדרוג) או שקובץ הנתונים שלכם נמצא במקום אחר מספריית עסקית, לדוגמה בתחנה אחרת ברשת או בשרת. הריצו שוב את התוכנית upgrade מספריית עסקית ובחרו את קובץ הנכון.
 • תקועה אם או בלי הודעת ‘בעיה בחיבור לקובץ ההגדרות’ – הרצת שדרוג פותרת את הבעיה, או התקנת אקסס במידה ויש לכם תוכנית אקסס לנסיון.
 • ברשת  מקומית – כנראה כונן רשת מנותק, קובץ נתונים מרוחק לא מוגדר, גרסת ‘עסקית’ לא מתאימה לקובץ או בעיית הגדרות. יש לבדוק בתפריט עסקית העליון (בפינת החלון למעלה, לחצו Alt במקלדת) ב”טופס קישור” או ב”רשימת עסקים” לאן לאן מקושרת ה’עסקית’. יש לודא שהתחנה הראשית (ה”שרת”) דולקת ופעילה כאשר מדליקים את שאר התחנות. במידה וכונן הרשת אינו מחובר (מופיע עם סימן X בחלון “המחשב שלי”) ניתן לפתור את בעיית הרשת ולחבר אותו, לאחר מכן להפעיל את העסקית מחדש.
 • בעסקית באינטרנט / SQL – יש להתחבר שוב לשרת.
 • אם שום דבר מזה לא פועל נסו לשדרג. לא עובד? נסו להתקין אקסס חדש. אם גם זה לא עוזר יש לנסות להתקין תוכנת דמו מדף ההורדות לספריה אחרת. במידה והדמו לא פועל, יש לכם בעיה במערכת ההפעלה או במחשב. אם הדמו פועל נסו להעתיק את קובץ iskit_data.mdb מהספריה שלכם לספריה של הדמו ולהריץ תוכנת upgrade. במקרה שאחרי העברת הקובץ גם הדמו תקוע נראה שהתקלה היא בקובץ הנתונים – שחזרו גיבויים או פנו לתמיכה.

 

התוכנה לא נפתחת בכלל

קובץ התוכנה iskit.accde פגום, אין אקסס, או אקסס 64 סיביות

 • יתכן ויש מספר גרסאות אקסס על המחשב ואחת מהן ישנה או לא תקינה. לפתרון הבעיה לחצו לחצן ימני בעכבר על האייקון של עסקית => פתח באמצעות ובחרו את גרסת האקסס המתאימה.
 • קבלתם הודעת שגיאה שיש צורך באקסס 32 סיביות או שמערכת ‘חלונות’ אינה יודעת איך לפתוח את התוכנה, או שנפתח משהו מוזר – ודאו שמותקן במחשב אקסס תקין ושהתוכנה מופעלת בעזרתו. לחצו כפתור ימני על סמל ‘עסקית’ בשולחן העבודה וקבעו את העסקית להפעלה כברירת מחדל על ידי האקסס הפעיל (נסו לבחור תוכנות אקסס שונות אם אינכם יודעים מה הנכונה). אם אין אקסס או שיש לכם רק אקסס 64 סיביות התקינו תוכנית ריצה של אקסס מדף ההורדות באתר.
 • יש לכם אקסס 64 סיביות והתקנתם או שדרגתם ל’עסקית’ מגרסאות 14.300 ומעלה – במקרה כזה אין לכם אפשרות להתקין תוכנית ריצה של 32 סיביות, למעט אקסס 2003. התקינו או שדרגו לגרסת ‘עסקית’ קודמת אותה תורידו מתחתית דף ההורדות באתר, והתקינו במידת הצורך את תוכנית הריצה של אקסס 2003.
 • בהתקנה קיימת – בדקו האם התקנתם תוכנות חדשות הפועלות או משפיעות על האקסס. עסקית זקוקה לאקסס 32 סיביות מגירסה 2010 ומעלה. במידה והתקנתם תוכנה אחרת שמשתמשת באקסס אחר או יש לכם גרסאות אקסס מרובות במחשב קבעו הפעלה על ידי האקסס הרצוי על ידי רישום במאפייני קיצור הדרך לתוכנית. לדוגמה: 

“C:\Program Files\Microsoft Office\Office11\MSACCESS.EXE”  “C:\iskit\iskit.accde”

 • אם ודאתם שהאקסס תקין התקינו מחדש או שדרגו את התוכנה לפי ההוראות במאמר “שדרוג עסקית” כאן בבלוג.
 • במקרה שעדיין לא הצלחתם להפעיל את התוכנה שלכם מומלץ לשנות את שם קיצור הדרך’ עסקית’ בשולחן העבודה לשם אחר כלשהו, להוריד תוכנת הדגמה חדשה מדף ההורדות ולהתקין אותה בספרייה אחרת או בכונן אחר. אם תוכנת ההדגמה פועלת אך שלכם לא העבירו את החומר שלכם אל תוכנת ההדגמה ועיבדו איתה. ראו הסבר על העברת התוכנה במאמר ‘טיפים’ כאן בבלוג. 

 

 לא נוצרים קיצורי דרך לעסקית לאחר ההתקנה בחלונות 10 

 בעזרת הלחצן הימני בעכבר על תוכנת ההתקנה בחרו באפשרות “הפעל כמנהל מערכת”

 

עסקית’ מופיעה כתוכנת הדגמה

 • אחרי העברת התוכנה למחשב אחר – נראה שלא העברתם את קובץ הנתונים iskit_data.mdb לספריית עסקית החדשה. לפתרון הבעיה לחצו Ctrl-i מהמסך הראשי של ‘עסקית’ לכניסה לספריית ‘עסקית’ והעתיקו לשם את קובץ הנתונים הנ”ל. סביר להניח שתצטרכו להפעיל את קובץ upgrade.accde מהספרייה הנ”ל כדי לעדכן את מבנה הנתונים לגרסה החדשה.
 • אחרי שדרוג – יתכן שקובץ הנתונים נמצא בספריה אחרת או ברשת. כנסו לתחזוקה/PDF -> רשת ובחרו את הקובץ. הסברים נוספים תחת תקלות ברשת בדף זה.
 • משתמשי עסקית באינטרנט – כנסו לתחזוקה/PDF -> רשת -> והתחברו מחדש ל SQL.

 חלונות או לחצנים לא פועלים / לא נמצאים

 • חלון פרטי עסק / הגדרות לא נפתח – יתכן שזו תוכנת הדגמה ועדיין לא רכשתם את התוכנה.
 • רישום הוצאות לא נפתח, הודעה שלא תואם את תנאי הרישיון: בטלו את מודול המלאי במחירון מלאי.
 • לא ניתן להכנס לסגירת חודשים/הוצאות – בטלו מודול מלאי, הקישו Ctrl-Shift-y מהמסך הראשי.
 • לא ניתן לסגור את חודש דצמבר בסגירת חודשים – לא צריך לסגור אותו, צריך פשוט לעבור שנה.
 • חלונות אחרים לא נפתחים, בעיות בסעיפים קודמים לא נפתרו – יתכן שהקובץ התוכנה נפגע, יש לשדרג לפי מאמר “שדרוג עסקית” בבלוג. 
 • חלון מע”מ מקדמות ומט”ח לא נפתח -> לשדרג כאמור בסעיך הקודם.
 • אין כפתור “חשבונית” – יתכן שאתם משתמשים בגרסה לעמותות או לעוסק פטור. בדקו בפרטי עסק/הגדרות -> סוג העסק.
 • אין כפתור “חשבונית עסקה” ו/או “הצעת מחיר” – יתכן שאתם משתמשים בגרסת עסקית לבתי ספר, או ששיניתם את כותרות המסמכים הללו בפרטי עסק/הגדרות -> הגדרות.
 • אף כפתור לא פועל – אינכם מחוברים לקובץ הנתונים. בתפריט תחזוקה/PDF->רשת בחרו את קובץ הנתונים שלכם. משתמשי ‘עסקית’ באינטרנט צריכים להתחבר ל SQL על ידי הפעלת “טופס קישור” מתפריט “עסקית” בפינת החלון העליונה. לאחר ההתחברות הפעילו את התוכנה מחדש.

 

 מסמכים ונתונים “נעלמו” או לא תקינים

 • אם אינכם מוצאים מסמך יתכן שהמסמך נמצא בטווח תאריכים שונה מזה המוצג. לחצו לחיצה כפולה על התאריך ההתחלתי בראש הרשימה וחפשו שוב ברשימה המלאה.
 • בתחילת חודש ינואר מוצגים המסמכים החל מדצמבר שנה קודמת – התוכנה פועלת תקין ועד ה 15 לינואר תציג  את חודש דצמבר לצורך סגירת הפעילויות בשנה הקודמת. לאחר מכן תאריכי ברירת המחדל יופיעי החל 1 לינואר. לשינוי טווח התאריכים ראו סעיף קודם או קבעו טווח תאריכים ידנית.
 • המסמך חסר נתונים, ריק, מכיל שגיאות או לא מופיע – יתכן ו’נפילת מחשב’ או תקלה פגמה בקובץ הנתונים. הריצו תהליך בדיקה. לחילופין שחזרו גיבויים.
 • אם המסמכים מופיעים מאופסים לאחר הבדיקה נסו לשחזר את הפרטים של המקוריים והתייעצו עם הרו”ח שלכם.
 • אם אתם משתמשים בשירות גיבויים כלשהו, או בשירות סינכרון דוגמת dropbox יתכן שהשירות סינכרן או שיחזר לכם קובץ ישן ודרס את הקובץ הקיים. בדקו איזה קובץ קיים בגיבוי / סנכרון כרגע ושחזרו במידת הצורך.
 • אם שום דבר לא עזר, יתכן ששחזרתם קובץ נתונים בעבר ושכחתם להפיק את מסמכים חסרים. התייעצו עם הרו”ח שלכם. יתכן שהעברתם אליו את החומר באותה התקופה הוא יכול לעזור בשחזור המסמכים הנ”ל.
 • מסמכים “נוצרו” במערכת – יתכן שהתוכנה “נפלה” בזמן הכנת מסמך, או פתחתם כמה עסקיות ויצרתם את המסמך כמה פעמים במקביל. הריצו בדיקה וזכו את המסמכים המיותרים או שחזרו גיבוי רלוונטי.
 • אם אינכם מוצאים הוצאות יתכן שרשמתם אותן בחודש שגוי. הפיקו דו”ח הוצאות, חיזרו בחודשים או בדקו בכרטיס הספק כדי לאתר את ההוצאות החסרות. לאחר שמצאתם את ההוצאות תוכלו להדפיס אותן, למחוק מהחודש השגוי וליצור שוב בחודש הנכון.

 תקלות לוגו

עסקית משתמשת בקובץ בשם logo הנמצא בספרייה שלה ובפורמטים המוגדרים במסך תחזוקה/PDF->מבנה/לוגו/עותקים->שם קובץ הלוגו. כברירת מחדל יופעל קובץ מסוג JPEG/JPG אלא אם הגדרתם אחרת. עבור מסמכים באנגלית נעשה שימוש בקובץ logoeng באותו הפורמט. אם הלוגו שלכם אינו מוצג:

 • הקובץ לא נקרא logo או סוג קובץ הלוגו אינו מוגדר בפרטי עסק/הגדרות->מבנה/לוגו/עותקים->שם קובץ הלוגו.
 • קראתם לקובץ logo.jpg כאשר שאר הקבצים בספריה אינם מציגים סיומות. נסו לקרוא לקובץ logo בלבד.
 • הלוגו מוצג כברירת מחדל באמצעות תוכנה שונה – לחצו כפתור עכבר ימני על הלוגו -> הפעל באמצעות -> תוכנת ברירת מחדל (או תוכנה אחרת) ובחרו להציג כברירת מחדל על ידי מציג התמונות או הפקסים של חלונות.
 • לוגו מדפיס צבע לא נכון – לבדוק את הצבעים במדפסת.
 • פרטי העסק כשם טלפון וכתובת לא מוצגים בהדפסת המסמכים – הסירו את הסימון ‘הדפס לוגו לרוחב הדף’ ב’פרטי עסק/הגדרות’ => ‘מבנה/לוגו/עותקים’
 • לוגו תקין בתצוגה אך מטושטש/מפוקסל בהדפסה: הרזולוציה של הלוגו נמוכה מידי ואינה מתאימה להדפסה אלא לתצוגה בלבד. 
 • לוגו ברירת המחדל מוצג אבל הלוגו שלכם לא, למרות שהכל נכון: יתכן והלוגו שלכם נוצר במחשב מקינטוש. פתחו את הלוגו בתוכנת צייר ושמרו אותו בשם עצמו שוב.
 • הלוגו מוצג, אך לא מוצג הלוגו שלכם למסמכים באנגלית: החליפו את הקובץ logoeng.jpg שבספריית עסקית בלוגו המיועד מסמכים באנגלית.
 • הלוגו שלכם מסוג bmp (מפת סיביות) או png: קבעו את סוג הקובץ בפרטי עסק/הגדרות->מבנה/לוגו/עותקים->שם קובץ הלוגו.
 • לא מציג לוגו וגם לא הוצג הלוגו שהגיע עם התוכנה: יתכן שלא מותקנת תוכנת Word או שמותקנת חבילת Office Starter או שתוכנת הצגת התמונות אינה מתאימה. התקינו חבילת המרה ונסו שוב.
 • אם גם התקנת חבילת ההמרה לא עוזרת נראה שאין במחשב שלכם תוכנה שיודעת להציג את הלוגו בעסקית הורידו את מציג התמונות של חלונות, חלצו אותו לתוך ספריה במחשב ושייכו את הלוגו לפתיחה באמצעות קובץ ההפעלה של מציג התמונות (כפתור ימני על הלוגו, “פתיחה באמצעות” ובחרו בסיומת exe בספריה אליה התקנתם).
 • באופיס 2016 בגרסה הראשונה הלוגו לא מוצג. לפתרון נא עדכנו את את אופיס 2016 דרך תפריט ‘קובץ’ => ‘חשבון’ => ‘אפשרויות עדכון’ => ‘עדכן כעת’. התהליך לוקח מספר דקות.

 תקלות מדפסת

עסקית מדפיסה דרך התקן המדפסת ברירת המחדל המותקן במערכת ההפעלה, אלא אם הוגדר אחרת במסך תחזוקה/PDF -> מדפסות. במידה ותצוגה לפני הדפסה פועלת כשורה אך המדפסת אינה מדפיסה כשורה יש להסיר ולהתקין מחדש דרייבר מדפסת תקין.

 • לעיתים התצוגה תקינה אך המדפסת אינה מדפיסה היטב. במקרה כזה צריך לנסות לשנות בהתקן המדפסת שלכם את הגדרות המדפסת – איכות הדפסה או פרטמטרים משפיעים אחרים, ואולי לנסות בהגדרות של מעבדי הדפסה שונים.
 • שוליים חתוכים בהדפסה – יש להגדיר גודל או ללא שוליים בהתקן המדפסת.
 • הדפסה על “רבע דף” בלבד – נראה שמוגדרת מדפסת טרמית (מדפסת קופות קטנה). הכנסו לפרטי עסק/הגדרות -> מבנה/לוגו/עותקים ובחרו מבנה מסמך שאינו מוגדר למדפסת טרמית.
 • אין תצוגה לפני הדפסה – שנו את התקן המדפסת או נסו להדפיס ל iskit PDF. אם יש תצוגה סימן שהבעיה היא בהתקן המדפסת. 
 • לחצתם להדפסה ונוצר קובץ PDF – כנראה הגדרתם את Iskit PDF כמדפסת ברירת מחדל של חלונות או של ‘עסקית’.
 • בעיות במדפסת רשת/שרת – התקינו את התקן המדפסת כמקומי ובדקו שוב. אם בהתקן זה ההדפסה עובדת הבעיה היא בהתקנת ההתקן בשרת. בדר”כ ניתן להפעיל את ההתקן כמקומי גם בהתקנת שרת, נסו זאת.
 • לעיתים ריבוי התקנים או התקנים לא תקינים לא מאפשרות הדפסה. הסירו התקני מדפסת מיותרים ונסו שוב.

 בעיות מייל

תהליך שליחת מסמכים בדוא”ל מעסקית מחייב הדפסת קובץ PDF ע”י מדפסת Iskit PDF. קובץ זה נשלח ע”י אאוטלוק, Gmail, או מוצג על המסך לפי המוגדר בטופס תחזוקה/PDF->דוא”ל/PDF. התקלות יכולות להתרחש כאשר יש בעיות במדפסת Iskit PDF, בעיות ב Outlook, משתמש/סיסמה/שרת לא נכונים, או בעיית תקשרות לשרת הדואר היוצא. אם מעולם לא הגדרתם דוא”ל בעסקית ראשית פנו להוראות הגדרת המייל במאמר “טיפים” בבלוג. אם המייל מוגדר ועדיין לא פועל עליכם לפעול לפי ההסברים הבאים:

 • בדקו – אולי שיניתם (או שינו לכם בארגון) את ססמת הדוא”ל ולא עדכנתם?
 • כאשר לוחצים על כפתור שליחה במייל – לא מופיעה חלונית הדפסה: בדקו האם עסקית מדפיסה מסמך PDF מרשימת העתקי מסמכים. אם לא – עליכם לפעול לפי ההוראות בתקלות מדפסת PDF בדף זה ולנסות לשלוח שוב.
 • Outlook לא נפתח בלחיצה על המעטפה: אאוטלוק לא מותקן, לא מופעל, לא מוגדרים בו חשבונות או לא תקין.

לתיקון OUTLOOK בחלונות10 => התחל – הגדרות –
בתוך הגדרות – כניסה לאפליקציות.
בתוך אפליקציות ותכונות – לחיצה על Microsoft office professional = “ערוך/שנה”
לאחר מכן תיפתח חלונית עם אפשרויות – לבחור “תקן”. (פעולה זאת לוקחת כ15 דק’)
לסיום איתחול למחשב.

 • במשלוח ל Gmail מופיעה הודעה שהגדרות לא נכונות: במסך תחזוקה/PDF->דוא”ל/PDF ודאו שכל הפרטים נכונים. הכניסו שרת יוצא smtp.gmail.com, כתבו את הסיסמה שלכם במקום גלוי העתיקו ןהדביקו אותה לשדה הססמה בלחיצת ctrl-v, אפשרו פרוטוקול POP בהגדרות תיבת הדואר בדפדפן ושמרו שינויים.
 • עדיין לא שולח ל Gmail: נסו לשלוח דרך תיבת הדואר שלנו [email protected] סיסמה iskit1234. אם הדואל נשלח דרך התיבה שלנו אך לא דרך שלכם הבעיה היא בהגדרות שאתם מזינים או בתיבת הדואר בעצמה. אם וידאתם את הפרטים ועדיין המייל לא עובד נסו לפתוח תיבת Gmail חדשה לגמרי, הגדירו אותה לאפשר פרוטוקול POP ושילחו דרכה.
 • אם ‘אימות דו שלבי’ פעיל צרו סיסמה עבור האפליקציה והשתמשו בה בעסקית במקום סיסמת הדוא”ל. דרך ‘ניהול חשבון’ => אבטחה => סיסמאות לאפליקציות.
 • אם ‘אימות דו שלבי’ לא פעיל הפעילו תמיכה באפליקציות באבטחה נמוכה דרך הקישור הבא   https://myaccount.google.com/lesssecureapps
 • אם התקבלה הודעת דואר שנושאה “כניסה חדשה……” לחצו על הקישור “בדוק באילו מכשירים השתמשת לאחרונה”. בהודעה”בדיקת מכשיר” ליחצו על “כן”. 
 • אם התקבלה הודעת דואר שנושאה “התראת אבטחה בחשבון…..” פעלו עפ”י ההנחיות בקישור הבא: פתרון לדואל שנחסם בGmail
 • אם עדיין לא שולח דרך Gmail יתכן שמשהו במחשב שלכם חוסם את המשלוח. בדקו את חומת האש או האנטי וירוס. בלית ברירה שלחו דרך אאוטלוק.
 • לקוחות לא מקבלים את הקובץ מצורף במשלוח דרך אאוטלוק – שנו את תבנית הודעת הדוא”ל באואוטלוק לטקסט רגיל.
 • הגדרתם הצגת PDF על המסך והמסמך לא מוצג או שמתרחשות תופעות משונות – התקינו את קורא הPDF (אקרובט רידר) מדף ההורדות באתר.
 • ואם כל העצות לא עזרו אתם מוזמנים לשלוח דרך עסקית. במסך ‘תחזוקה/PDF’ > דואל/PDF > בשדה ‘שליחת דואל’ סמנו ‘שרת iskit.biz’ בכתובת השולח ניתן לרשום כל כתובת דואר חוקית מ gmail,walla,yahoo,netvision וכו’. אין צורך בסיסמה. עסקית כבר תדאג לשלוח את המייל עם העתק אליכם.

 

התקנת אקסס גרסת 32 סיביות

גרסאות 14.300 ומעלה:

התקינו תוכנית Microsoft Access מגרסאות 2010 או 2013 הפועלת ב 32 סיביות, או תוכנית ריצה תואמת מדף ההורדות.

במחשבים בהם מותקן כבר אופיס 2010 או 2013 64 סיביות במחשבים הריצו את הקובץ IskitReg.exe מתוך ספריית ההתקנה של עסקית.
אם הבעיה לא נפתרה יש 2 אפשרויות:
1. הסרה של האופיס הקיים והתקנת אופיס 32 סיביות
2. התקנת גרסה קודמת של עסקית (14.242) עם תוכנית הריצה של 2003 (ניתן להוריד אותן בתחתית דף ההורדות).

על פי הנחיות מיקרוסופט לא ניתן להתקין אופיס 32 ביט לצד אופיס 64 ביט.
http://office.microsoft.com/he-il/word-help/HA103523746.aspx?CTT=1
עסקית עובדת באאופיס 64 ביט אולם גרסת 32 ביט היא המומלצת ע”י מיקרוסופט :
http://office.microsoft.com/he-il/support/HA102840825.aspx?CTT=1

לגרסאות נמוכות מ 14.300:

 • אם יש לכם אקסס מותקן שאינו תקין/מתאים התקינו גרסת תוכנית ריצה שונה מהגרסה שמותקנת אצלכם.
 • אם יש לכם צורך בגרסאות אקסס מרובות במחשב קבעו את ההפעלה של ‘עסקית’ על ידי האקסס הרצוי על ידי רישומו כתוכנית המפעילה את ‘עסקית’ במאפייני קיצור הדרך לתוכנית:
  • מצאו את ספריית האופיס שלכם ואת קובץ ההפעלה של האקסס. בדרך כלל זהו קובץ msaccess.exe שנמצא בתוך אחת מספריות האופיס הממוספרות (office11 בדוגמה הוא שם ספריית אופיס 2003) בתוך ספריית microsoft office שבתוך ספריית Program Files.
  • לחצו כפתור ימני על קיצור הדרך לתוכנת ‘עסקית’ בשולחן העבודה והכנסו למאפיינים.
  • הוסיפו בשדה היעד (Target) את הנתיב המלא כולל שם תוכנת האקסס לפני הנתיב לתוכנת עסקית ושימו לב לכתוב נכון את המרכאות הכפולות והרווח. לדוגמה:

C:\Program Files\Microsoft Office\Office11\MSACCESS.EXE” “C:\iskit\iskit.accde

 1.  הנחיות לעבודה ב Dropbox GoogleDrive ו OneDrive
   1.  
 2.  
 3.  
 4.  
 • העבירו את קובץ הנתונים iskit_data.mdb לספריית תוכנת השיתוף.
 • סמנו בכל המחשבים בעסקית את קובץ הנתונים דרך לחצן “רשימת עסקים” (ימין למעלה לצד שם העסק)
 • וודאו שאינכם עובדים במקביל. כדי שהנתונים יתעדכנו לאחר הפקת מסמכים עליכם לסגור את עסקית במחשב בו הופק המסמך ורק אח”כ לפתוח את עסקית במחשב השני.
 • לא ניתן לעבוד בשני המחשבים בו זמנית. לשם כך יש לנו פתרון אחר – עסקית באינטרנט.

הודעות ובעיות שונות

 • לאחר שדרוג נעלמו כל המסמכים – יתכן ששדרגתם לספריה הלא נכונה. אתרו את הספריה המקורית של העסקית שלכם ושדרגו שוב לספריה הנכונה.
 • הודעה שלא ניתן לבטל או לצאת ממסמך: כנראה פתחתם או הפקתם מסמך עוקב בעותק אחר של התוכנה או בתחנה אחרת. יש לסגור את העותק הפתוח או להפיק מסמך על סכום 0.
 • מסמך לא נסגר לאחר הדפסה/מייל/PDF/סגירה: בד”כ יש לשדרג את התוכנה או להתקינה מחדש ואולי אף לתקן/להתקין אתה אקסס או תוכנית ריצה של האקסס מחדש.
 • מופיעים נתונים של חברת ‘עסקית’ במקום שלכם: חתימה של עדו בן חורין, כתובת רח’ הפרחים 1 וכו’ – הזינו את הפרטים שלכם במסך פרטי עסק הגדרות -> פרטי העסק. ניתן לבטל את החתימה לחלוטין בחוצץ הגדרות שם. אפשרות נוספת – לבטל חיבור ל SQL במסך תחזוקה/PDF -> רשת.
 • בעיה בהתחברות לקובץ ההגדרות, אנשים הולכים על המסך ולא מגיעים לשום מקום – לשדרג.
 • “תקופת הרשיון אינה מתאימה” בכניסה לרישום הוצאות – שדרגו, או בטלו מודול מלאי. יתכן שקוד מעבר השנה אינו כולל מלאי. לחצו ctrl-shift-y כדי להיכנס להוצאות ולהכניס קוד מעודכן.
 • אחוז % מע”מ לא נראה לכם נכון כשאתם מזינים % מע”מ שונה מאחוז המע”מ מהנוכחי במסך רישום הוצאות -> נראה שאתם רושמים אחוז מע”מ נמוך מהאחוז הקבוע במערכת. כדי להכניס הוצאה ב % מע”מ קודם שנו את אחוז המע”מ במערכת במסך “מע”מ מקדמות ומט”ח”, רק אל תשכחו להחזיר אותו לקדמותו לאחר רישום ההוצאה. להסבר מלא על רישום אחוזי הוצאות ראו במאמר “איך עושים את זה בעסקית” תחת סעיף “ספקים והוצאות”.
 • תקלות מוזרות ב’עסקית’ ברשת – ודאו שכל התחנות פעולות באותה הגרסה. העתיקו את קובץiskit.accde מתחנה תקינה לכל ספריות העסקית, או שדרגו את כולן לאותה הגרסה.
 • בעיות בסיכומים או סימני ?name# ו/או ?type# בשדות שונים – ראו גם נושא זה בדף שאלות נפוצות. ברוב המקרים שדרוג גרסה או התקנה/תיקון אקסס יפתור את הבעיה. במקרה של סימני name# ברשימת העתקים יש להריץ תהליך בדיקה.
 • כל הלקוחות מופיעים בכרטיס של לקוח בודד – התקנה או תיקון האקסס.
 • דו”חות לא מוצגים, הודעה “אין נתונים לקריטריון המבוקש” – יתכן שאין נתונים, טווח תאריכים שגוי או שהנתונים משובשים. יש לבצע תהליך בדיקה לתיקון הנתונים. אם התהליך לא עוזר ואתם בטוחים שיש נתונים בתאריכים אלו מומלץ שדרג את התוכנה לפי ההוראות במאמר השדרוג. 
 • “אין נתונים” או נתונים שגויים בדו”חות הקשורים להוצאות – (דו”ח מע”מ, מקדמות מס ואחרים) למרות שרשמתם הוצאות – וודאו שהפקתם לפחות חשבונית אחת בתקופה המבוקשת. במידה ולא הפיקו חשבונית חדשה בסכום 0 לתקופה המבוקשת. יתכן גם שרשמתם את ההוצאות בחודש לא נכון – ודאו שתקופת הדיווח במסך “רישום הוצאות” נכונה. במקרה שרשמתם את ההוצאות בחודש שגוי מחקו את ההוצאות השגויות וצרו אותם מחדש בחודש הנכון.
 • תופעות מוזרות או נתקע לאחר שדרוג או העברת מחשב – יש להריץ upgrade.accde מתוך ספריית עסקית ולחץ לעדכון.
 • תופעת מוזרות בעסקית אינטרנט – לבצע ביטול SQL וחיבור ל SQL.
 • כשאתם נכנסים למסמך חדש מופיעים בו כבר פרטי מסמך קודם: כנראה קובץ הנתונים שלכם נפגע עקב נפילת מחשב או סגירה בלתי מבוקרת. שחזרו גיבוי או הצטרפו לתמיכה לתיקון הקובץ הקיים.
 • חשבונית מס/קבלה טוענת שסכום החשבונית אינו זהה לסכום הקבלה למרות שהכל נראה נכון – יתכן שלא מילאתם את פרטי התשלום (הקבלה). אם מלאתם וסכום הקבלה זהה לבכום הכללי בתחתית המסמך עליכם לדעם כי ‘עסקית’ מנהלת 4 ספרות אחרי הנקודה למרות שמוצגים רק 2. לחצו על הסכומים כדי לראות ולתקן את כל הספרות המופיעות. במידה והחשבונית נוצרה לא תקינה, הריצו תהליך בדיקה.
 • לא מצליחים להעביר דו”ח לאקסל מתצוגה לפני הדפסה: excel או חבילת אופיס פגומה. יתכן שהתקנה מחדש או התקנת חבילת שירות (SP). אם כל זה לא עוזר, פנו לתמיכה של מיקרוסופט עם הודעת השגיאה שקיבלתם.
 • פעולת שחזור קובץ נכשלה -ודאו כנראה שאתם משחזרים קובץ שנוצר בגרסה קודמת. בצעו שיחזור ידני: א. כנסו לספרית עסקית (Ctrl-i מהמסך הראשי) ושנו את שם הקובץ iskit_data.mdb לשם אחר כלשהו. ב. צרו העתק נוסף של הקובץ לשחזור (העתק/הדבק בספרייה) ושנו את שם ההעתק החדש שנוצר ל iskit_data.mdb. ג. הפעילו את התוכנית upgrade.accde מתוך הספריה ו’לחץ לעדכון’. ד. הפעילו את העסקית מחדש. 
 • שחזור קובץ גיבוי לא מצליח – כנראה מדובר בקובץ גיבוי שנוצר בגרסת ‘עסקית’ ישנה יותר מזו שאתם משתמשים בה. כנסו לספריית עסקית (Ctrl-i) ושנו את שם קובץ הנתונים שלכם iskit_data.mdb לשם אחר כלשהו. שמרו לכם העתק נוסף של הקובץ שאתם רוצים לשחזר ושנו את שמו ל iskit_data.mdb. הריצו את הקובץ upgrade.accde מספריית עסקית ולחצו לעדכון. הפעילו את העסקית מחדש ובדקו את הנתונים.
 • יתרות שגויות ללקוח או נתונים לא נכונים בדו”ח יתרות ללקוח – כנראה נובע מכך שמסמכים שנוצרו לפני תאריך יתרת הפתיחה אינם מחושבים במאזן הלקוח. בדקו את תאריכי יתרות הפתיחה שקבעתם ללקוחות בכרטיס “פרטי הלקוח” במסך “לקוחות”. תאריך יתרת הפתיחה חייב להיות קודם או בתאריך המסמך הראשון שנוצר ללקוח זה, אחרת היתרה ללקוח תחושב מתאריך היתרה בלבד.
 • שערי מט”ח לא מתעדכנים – יתכן שיש תקלה בתוכנה או שינויים באתר של בנק ישראל. כנסו למסך מע”מ מקדמות ומט”ח לחוצץ מט”ח ושנו את ערך שער הדולר ל 1. לחצו על כפתור עדכן שערים. אם קבלתם הודעה ששהעדכון הצליח אך שער הדולר לא השתנה לחצו לעדכון שוב. במידה והעדכון נכשל בדקו את חיבור האינטרנט ושדרגו את התוכנה לפי ההוראות במאמר השדרוג. לעדכון אוטומטי וודאו שקיים סימון באפשרות “עדכן בעת פתיחת עסקית”. לידיעתכם – שערי המטבעות מתעדכנים אוטומטית בכניסה ראשונה לעסקית מידי יום.
 • טקסט אנגלית מופיע באופן משובש או לא במקום – הבעיה נובעת מבאג בתוכנת Microsoft Access. אם מילים באנגלית מופיעות בסדר לא נכון הפרידו אתן ע”י מילים בעברית שתכתבו ביניהן. גם בתחילת שורה יש להתחיל במילה או באות עברית כדי למנוע תצוגה משובשבת של האנגלית. את העריכה רצוי לבצע ע”י עורך הטקסט. עמדו על השורה ולחצו Shift-F2 לעריכה. לאחר האישור עדיין יתכן שהטקסט יופיע משובש במסמך, עליכם לבדוק האם הוא מופיע תקין בתצוגה מקדימה לפני הדפסה.
 • עסקית נפתחת במסך קטן/חלקי או חתוך -> אם אין באפשרותכם להגדיל את החלון לחצו ctrl-w ובחוצץ הגדרות בטלו סימון “פתח עסקית במרכז המסך” והפעילו את העסקית מחדש. אם אין חוצץ הגדרות שדרגו את התוכנה לפי ההוראות ונסו שוב. יתכן גם שהרזולוציה של המסך שלכם נמוכה מידי או הטקסט במסך גדול מידי, במקרה כזה כנסו להגדרות המסך של מערכת ההפעלה והעלו את הרזולוציה של המסך לפחות ל1024X768 וודאו שגודל הגופנים המוגדרים בהגדרות המסך הוא 100%.
 • התאריך “מתהפך” בזמן הכתיבה – התאריך מוגדר במחשב שלכם במבנה אמריקאי בו החודש קודם ליום. שנו את מבנה התאריך ב”הגדרות אזור ושפה” בלוח הבקרה של מערכת ההפעלה. כניסה מהירה להגדרות אלו תמצאו בתפריט ‘עסקית’ בפינת החלון העליונה. אפשרות אחרת היא שאתם מזינים תאריך שלא קיים, לדוגמה 31 לפברואר.
 • כאשר מבצעים פעולה כלשהי מקבלים הודעה “אינדקס או מחשב ראשי אינם יכולים להכיל ערך null” (או הודעה מקבילה באנגלית) – אם שחזרתם קובץ גיבוי או העברתם קובץ מגרסה קודמת הריצו קובץ upgrade.accde מתוך ספריית עסקית ולחצו לעדכון. יתכן שהתוכנה או קובץ הנתונים נפגעו. שדרגו את התוכנה ע”פ מאמר “שדרוג עסקית” כאן בבלוג. במקרה ושום דבר לא עוזר שחזרו גיבויים (ואחריהם הריצו upgrade כאמור). באפשרותכם לנסות לתקן את קובץ הנתונים iskit_data.mdb ע”י תוכנה לתיקון קבצי MDB שתורידו מהאינטרנט או לפנות / להצטרף לשירות תמיכה כדי שננסה לתקן את הקובץ. פרטים על מיקומי הקבצים תמצאו תחת הוראות גיבוי המאמר “טיפים”.
 • תוכנה סליקה לכרטיסי אשראי אינה נפתחת או אינה מעיברה נתונים נכון – יש לוודא שהנתיב לתוכנת הסליקה מופיע נכון במסך פרטי עסק/הגדרות->כרטיסי אשראי/סיסמאות.
 • הפקתם מסמך על סעיף הכנסה שגוי -> שנו את סעיף ההכנסה בהעתק המסמך.

 

קיבלתם קוד אך ‘עסקית’ טוענת שהא שגוי

 • שנו את התאריך במחשב לתאריך בו קיבלתם את הקוד ונסו שוב. החזירו את התאריך הנכון לאחר שהקוד נקלט.
 • יתכן שהפעלתם מודול מלאי אך הקוד שלכם אינו מתאים. בטלו מודול מלאי או רכשו קוד מתאים.
 • ודאו שהזנתם את הקוד נכון.
 • ודאו שהתאריך במחשב הוא התאריך הנכון
 • אם שום דבר לא עוזר צרו קשר לקבלת קוד חדש.

עסקית באינטרנט – SQL

 • שגיאה 3151 – לא התקנתם את SQL Server Native Client מדף ההורדות באתר.
 • שגיאה 2800 – טעות בססמה, שם משתמש או שם מסד הנתונים.
 • חיבור ראשון לשרת מסתיים בהצלחה אך שם העסק לא משתנה. הפתרון: לצאת מהעסקית, להיכנס, להתנתק מהשרת ולהתחבר שוב.
 • תקלות שונות ומשונות – כנראה עקב בעיית רשת שהזינה נתון שגוי. להתנתק ולהתחבר שוב.
 • פעולות שונות לוקחות זמן רב – מהירות רשת מינימאלית היא 2.5 Mbit. התקנת אקסס 2010 יכולה לסייע.
 • גיבוי נכשל – יש להריץ upgrade מקומית ולסמן לעדכון שדות.

בעיות בעסקית הפועלת ברשת מקומית

 • להזכירכם: על כל התחנות להיות באותה גרסה של ‘עסקית’ ומחוברות לאותו קובץ נתונים, עם כל ההרשאות.
 • עסקית לא עולה, תקועה או לא מתחברת – כנראה שכונן הרשת לא מחובר, בעיית הרשאות, או שגרסת ה’עסקית’ לא מתאימה.
 • עסקית עולה לאט מאוד – יש לבדוק הגדרות רשת ורצוי לשפר מהירות מעל 100 Mbit. רצוי לתת עדיפות בשרת לשירותים ברקע. התקנת אקסס 2010 יכולה לסייע.
 • מסמכים המופקים בתחנה אינם מופיעים אצל כולם – כנראה שהתחנה מנותקת מכונן הרשת ופועלת על קובץ מקומי במקום על הקובץ המשותף. יש להסיר את הקובץ iskit_data.mdb בתחנות או לשנות לו את השם כדי למנוע פעולת ה’עסקית’ באופן מקומי.
 • הנחיות להתקנת רשות ושיתוף קבצים תמצאו בבלוג מיקרוספוט לחלונות 7 ולחלונות XP

בעיות ביצוא נתונים לאקסל

כדי לוודא שמנגנון הייצוא פועל כשורה ייצאו קובץ לאקסל ונסו לייבא אותו שוב מבלי לשנות בו דבר. אם הפעולה נכשלה שדרגו את ‘עסקית’ ונסו לייצא ולייבא שוב. אם זה לא מועיל התקינו אקסל/אופיס מחדש.

 • לא ניתן ליבא לקוחות או פריטים מאקסל: “מבנה קובץ לא תקין” – ייצאו רשימה מעסקית לאקסל, מלאו אותה בנתונים שלכם וייבאו אותה חזרה. יתכן שיש לכם שמות כפולים או מספרים לא נכונים. בדקו את מבנה השדות. ודאו שהקובץ הוא מסוג אקסל 2003 ומעלה.
 • ככלל, אל תנסו ליבא רשימות ארוכות בבת אחת. נסו ליבא רשומה שתיים ואחר כך חלקים חלקים כדי לבודד בעיות בקובץ המיובא. אחרי שנפתרו את כל הבעיות באפשרותכם לייבא את כל הרשימה במלואה.

בעיות בהעברה לאקסל/וורד מתצוגה לפני הדפסה

 • ‘עסקית’ הינה יישום של מיקרוסופט אקסס ומשתמשת בפונקציות אקסס מובנות כדי לתקשר עם תוכנות אופיס אחרות. אם אתם מקבלים הודעת שגיאה או קבצים לא תקינים הבעיה נובעת מתקלה בחבילת האופיס שלכם. נסו לתקן התקנה, להתקין חבילת שירות (SP) אחרונה של גרסת האופיס שלכם או לפנות לתמיכה של מיקרוסופט לפתרון בעיית התקשורת בין האקסס ליישום אליו אתם מנסים להעביר את הנתונים. בפנייה לתמיכת מיקרוסופט ציינו כי מדובר בהעברת נתונים בין יישום אקסס ליישום אופיס, צרפו את תיאור הבעיה ו/או את הודעת השגיאה ומספרה.

יצוא לחשבשבת

 יצוא לחשבשבת לא מצליח? שדרגו את התוכנה. הריצו בדיקה. נסו לייצא לדוס ולחלונות. הגדירו טווח תאריכים נכון.

 • רואה החשבון מתלונן שאינו קולט את הקובץ לחשבשבת / רואה ג’בריש – ודאו שאתם מייצאים מגרסה מעודכנת. על רואה החשבון לבצע יבוא גמיש, אם אינו מסתדר שיפנה לתמיכה של חשבשבת.
 • קיבלתם הודעה שאין נתונים לתקופה המבוקשת? הריצו בדיקה. לא עוזר? ודאו שיש לכם לפחות חשבונית אחת בתקופה המדוברת. אם אין אף חשבונית באפשרותכם ליצור חשבונית על סכום 0 כדי שהיצוא יפעל. 
 • ודאו שאתם מייצאים לסוג החשבשבת הנכון – חלונות או דוס, ושאתם שולחים את הקבצים הנכונים.
 • אינכם מוצאים את הקבצים? לחצו על הכפתור לפתיחת הספרייה ומיינו את הקבצים לפי שם. שמות הקבצים הדרושים כתובים בראש חלון היצוא לחשבשבת. קובץ movein.doc עבור חשבשבת חלונות מופיע הדרך כלל עם סמלית של קובץ וורד.
 • אינכם מסוגלים לקרוא את תוכן הקבצים – התוכן מיועד לתוכנת חשבשבת בלבד.
 • רואה החשבון מבקש קובץ לקוחות – סמנו ‘כולל רשימת לקוחות’ בעת יצירת הקבצים לחשבשבת ושלחו לרו”ח את הקבצים heshin.dat + heshin.prm .
 • רואה החשבון מבקש לשנות מספרי לקוחות/ספקים – לא ניתן לשנות את המספרים לאחר הפקת מסמכים כלשהם בתוכנה. ניתן למחוק את כל המסמכים בתוכנה ולהתחיל חדש או לבצע שינוי ידני בקובץ הנתונים תמורת תשלום.
 • רואה החשבון מתלונן שאינו מבין מה יש בקובץ או שאינו רואה אינדקסים – יתכן שיש להגדיר או לשנות סעיפים/אינדקסים – ניתן להגדיר במסך פרטי עסק/הגדרות -> יצוא לחשבשבת. העבירו את שמות השדות לרואה החשבון כדי שידריך אתכם כיצד להגדיר אותם. בדרך כלל יש צורך לבצע את ההגדרות בפעם הראשונה שמייצאים לחשבשבת, ויתכן שלאחר התקנה מחדש/שידרוגים.

חתימה דיגיטלית

 • אם ה explorer קורס תוך כדי יצירת חתימה כנראה שכתבתם חברה בע”מ כולל גרשיים (“). בטלו את הגרשיים וכתבו בעמ בלבד.
 • אם הכל בסדר אבל החתימה פשוט לא מופיעה, צרו חתימה במחשב אחר שיש בו עסקית (או התקינו עסקית דמו במחשב אחר). ייצאו את החתימה ממסך יצירת החתימות, כולל המפתח הפרטי. שימרו בשם קובץ בסיומת cer. העתיקו למחשב שלכם והפעילו את הקובץ לייבוא החתימה. לאחר היבוא תוכלו לבחור את החתימה ממסך יצירת החתימות במדפסת Iskit PDF.
 • בעלי תוכנת OFFICE יוכלו ליצור חתימה בעזרת ‘אישור דיגיטלי עבור פרוייקטים של VBA’ כמפורט כאן. החתימה תוצג במדפסת Iskit PDF.
 • בעלי 8 Adobe Acrobat יוכלו ליצור חתימה מתפריט: עריכה => הגנה=> הגדרות אבטחה =>סמן ,פרטי זיהוי דיגיטלים => הוספת זיהוי => חתימה דיגיטלית חדשה שברצוני ליצור כעת => מאגר האישורים של windows => השלימו את הפרטים וסיום.
 • בעלי 11 Adobe Acrobat יוכלו ליצור חתימה עפ”י ההסבר בקישור הבא: יצירת חתימה דיגיטלית.
 • אלמנט גרפי מוזר מופיע על מסמך ה PDF שלכם – תוכלו לבטל אותו ו/או להגדיר אחר במסך החתימה במדפסת Iskit PDF. לחצו על כפתור תצורה Customize ובחרו את האלמנט הגרפי שיוצג בפאנל התצוגה בצד שמאל.
 • קיבלתם הודעה בסגנון “אישור בסיס זה של רשות האישורים אינו אמין משום שהוא אינו נמצא במאגר רשויות האישורים העליונות המהימנות” או באנגלית “The root of the certificate chain is not a trusted root authority”. לפתרון הבעיה פתחו את מסוף האישורים MMC כאמור במאמר http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms788967.aspx. לחצו עם העכבר להרחיב את ספריית האישורים, סיירו בתוך ספריות האישוריו ואתרו את האישור שלכם באחת מספריות האישורים (בד”כ באישורים הפרטיים) וגררו אותו לספריית האישורים המהימנים – באנגלית: Trusted Root Certification Authorities.
 • מתקבלת הודעת שגיאה שפג תוקף תאריך החתימה. מחקו את החתימה הישנה וצרו חתימה חדשה. תוקף החתימה הוא לזמן קצוב בדר”כ לשנה או שנתיים.
 • כדי שהמקבל יוכל לאמת את החתימה אצלו, שלחו אליו את קובץ החתימה ללא המפתח הפרטי שלכם. את הקובץ ניתן ליצא מהתפריט החתימות בהתקן המדפסת ממנו יצרתם אותו והמקבל צריך להפעיל ולהתקין אותו אצלו לצורך אימות החתימה.
  ליצירת קובץ החתימה => לחצן ימני על המדפסת IskitPDF => חתימה => עיון (אישור המערכת) => סמנו את האישור ליצוא => יצא => השלימו את פעולת האשף. הקפידו לסמן “לא, אל תייצא מפתח פרטי”.

בעיות במדפסת Iskit PDF

אם עסקית לא מדפיסה קבצי PDF

 • ודאו שמדפסת Iskit PDF מופיעה ברשימת המדפסות במחשב.
 • אם ביצירת PFD מרשימת מסמכים מופיעה חלונית “מדפיס עמוד…” אך הקובץ לא מוצג התקינו את מציג ה PDF “אקרובט רידר” מדף ההורדות כאן.
 • אם המדפסת אינה מותקנת בצעו upgrade מספריית עסקית לפי ההוראות כולל סימון התקנת מדפסת
 • אם עדיין המדפסת לא מופיעה הסירו את התקנת המדפסת iskitPDF/novaPDF מתפריט הסרת תוכנית במחשב שלכם (או בלוח הבקרה) והתקינו אתה מדפסת מחדש דרך upgrade.
 • בדקו שאין חתימה דיגיטלית שגויה בהתקן המדפסת.
 • אם המדפסת עדיין לא נוצרת ומדובר בחלונות 7, הסירו שוב את התקנת המדפסות והפעילו את הקובץ novapack.exe בלחיצה כל הכפתור הימני בעכבר מתוך ספריית עסקית עם הרשאות מנהל (Administrator). הריצו את ההתקנה וקבעו את שם ההתקן כ Iskit PDF הקפידו לוודא כי Iskit נכתבת באות ראשונה גדולה באנגלית. בשדות שם היישום ושם החברה רישמו iskit. 

הודעות שגיאה

 • “הזן ערך פרמטר” או “Enter Parameter Value” (יחד עם שם השדה באנגלית) – נראה שקובץ הנתונים iskit_data.mdb אינו משודרג או הקובץ פגום. בצעו גיבוי של הקובץ מתחזוקה/PDF -> גיבוי והריצו את תוכנית upgrade.accde (למשמשי עסקית לבתי ספר וחוגים UpgradeSchool.accde) מספריית עסקית. במקרה שהליך זה לא עזר שדרוג יכול גם להועיל. אם ההודעה הופיעה לפתע ללא שינוי יזום במערכת נסו לשחזר גיבוי תקין. אפשר גם לתקן קובץ פגום ע”י כלי תיקון שתורידו מהאינטרנט או הצטרפו לתמיכת ‘עסקית’.
 • מסד הנתונים נוצר בגרסת 64 או 32 סיביות והתוכנה לא נפתחת –
  בהתקנה ראשונה: התקן גרסת אקסס מתאימה. ראה הסבר על התקנת אקסס במאמר טיפים.
  התקלה הופיעה פתאום לאחר שהעסקית כבר פעלה תקין: כנראה שעדכון של מערכת החלונות ייחס את תוכנת עסקית לתוכנת אקסס שונה הקיימת במחשב שלכם. לחצו כפתור ימני על קיצור הדרך שדרכו אתם מפעילים את “עסקית” עסקית, בחרו באפשרות “פתח באמצעות…” ובאפשרות לקביעת תוכניות ברירת מחדל. בחרו תוכנת אקסס שונה מזו שהופיעה בראש הרשימה או נסו לפעיל באמצעות תוכנות אקסס שונות מהרשימה. אם מופיעה רק תוכנת אקסס אחת התקינו תוכנית ריצה מתאימה של אקסס מדף ההורדות, כאמור במאמר טיפים.

——————————————————————————————————-

 מבנה התקנת עסקית

כדי שעסקית תפעל באופן תקין יש צורך בכמה אלמנטים:

 • תוכנת עסקית – בעיקר קובץ iskit.accde
 • מסד נתוני הנהח”ש שלכם – נמצא בקובץ iskit_data.mdb
 • תוכנת Microsoft Access – מתוך גרסת האופיס שלכם או תוכנית ריצה שהורדתם מהאתר של עסקית.

בנוסף:

 • מדפסת iskit PDF המותקנת כמדפסת ברשימת המדפסות ומשמשת ליצירת קבצי PDF מהתוכנה
 • הגדרות עברית – יש להגדיר את העברית באופן מלא במערכת ההפעלה ובמיוחד עבור תוכניות non-unicode.
 • לצורך הדפסת לוגו יש צורך ב Microsoft Word או או לחילופין במציג התמונות של חלונות בתוספת חבילת המרה

אם כל האלמנטים הללו מתפקדים באופן מיטבי התוכנה תעבוד ללא בעיה. הבעיה היא שלפעמים קובץ העסקית או קובץ הנתונים נפגעים כתוצאה מתקלה בכתיבה לדיסק, או שמשהו מתקלקל בתוכנת האקסס. 

פתרון הקסםלשדרג!

עדכון הגרסה פותר 99.99% מהבעיות שאתם עלולים לחוות. קודם כל שדרגו את התוכנה ורק אחר כך חפשו פתרון לבעיה הספציפית בה נתקלתם.

פתרון קסם 2: להתקין מחדש את האקסס

אפשר להפעיל “זיהוי ותיקון” בחבילת האופיס שלכם או להוריד ולהתקין תוכנית ריצה של אקסס מדף ההורדות. עליכם להתקין תוכנית שונה מזו המופיעה בחבילת האופיס שלכם. אל תתקינו אקסס 64 סיביות כי זה לא יעבוד.

אם בצעתם הכל וזה עדיין לא עוזר

 • שנו את שם קיצור הדרך בשולחן העבודה והתקינו גרסה חדשה לגמרי של ‘עסקית’ לתוך ספריה שונה מזו שלכם.
 • במידה וגרסת ה’דמו’ פועלת כשורה העבירו את קובץ ה iskit_data.mdb עם הנתונים שלכם לתוך הספריה שלה והריצו upgrade.accde.
 • אם התוכנית אינה פועלת כשורה לאחר שהעברתם אליה את הנתונים שלכם נראה שהבעיה נעוצה במסד הנתונים שלכם. 
 • שמרו בצד את קובץ iskit_data.mdb ושחזרו גיבוי מתקופה בה התוכנה פעלה כשורה (והריצו upgrade.accde) כדי לוודא שהבעיה קשורה לקובץ הנתונים.
 • אם השיחזור נכשל שנו את שם קובץ הגיבוי ל iskit_data.mdb. העתיקו את הקובץ לספריית עסקית והריצו שוב את upgrade.accde.
 • באפשרותכם לנסות להפעיל את התוכנה גם במחשב אחר כדי לשלול בעיה הקשורה למחשב הספציפי.

במקרה ולא הסתדרתם אתם מוזמנים להצטרף לשירות התמיכה ואנו נטפל עבורכם בבעיה.

טעויות נפוצות בשדרוג והתקנה

 • תמיד תמיד לגבות לפני כל פעולה! רצוי מאוד לגבות מחוץ למחשב למקרה תקלה בדיסק.
 • יש לשמור שדרוג מהאתר ולא להריץ או להפעיל אותו ישירות, אחרת הדפדפן עלול להפעיל קובץ ישן.
 • באיזו ספריה ה’עסקית’ שאתם משדרגים? ודאו שאתם משדרגים את התוכנה הנכונה.
 • אסור שיפעל במחשב עותק של עסקית בזמן שדרוג גרסה, מכיוון ש’עסקית’ נועלת את הקובץ והוא לא ניתן להחלפה. במקרה כזה תוכנית ההתקנה תבקש להדליק מחדש את המחשב. אין צורך – רק לסגור את ה’עסקית’ ולהתקין שוב.
 • לאחר העברת קובץ iskit_data.mdb לספריה ‘עסקית’ חדשה יש להפעיל את קובץ updrade.accde מתוך ספריית עסקית וללחוץ לעדכון מסד הנתונים.

מעבר לפעולות הפשוטות הללו יכולות להיות בעיות שונות במערכת ההפעלה או התקני העזר.

טיפים ודברים שכדאי לדעת

מידע והנחיות להגדרות ופעולות חיוניות בתוכנה

תוכן עניינים

קיצורי דרך “סודיים

 פועלים מהמסך הראשי של עסקית:

 • פתיחת ספריית עסקית – ctrl+i
 • פתיחת ספריית הנתונים של עסקית – ctrl+shift+i
 • כניסה לסגירת חודשים /מעבר שנים ctrl+shift+y
 • הצגה או הסתרת מט”ח במסמכים ctrl+W
 • הצגת היומן ctrl+Y
 • “+ctrl העתקת נתוני שדה קודם בשורה מעל.
 • מסך תזכורות ctrl+m

קיצורים יעודיים:

 • עורך הטקסטים shift+F2 בתוך שדה טקסטואלי
 • מעבר שורות בתוך עורך הטקסטים ctrl+Enter

 

פעולות מקוצרות

 • ביטול תאריך ברשימות (להצגת מסמכים בכל טווחי התאריכים) – דבל קליק על התאריך
 • הצגת הסטורית מחירים של הלקוח מתוך מסמך – דבל קליק על תיאור פריט ריק
 • הצגת המסמכים של היום ברשימות – דבל קליק על המילה ועד בתאריכים.
 • החזרת תשלומים מבוטלים מחשבונית מס/קבלה – דבל קליק על ח”פ העסק בהעתק בצד שמאל למעלה.
 • אילוץ סכום מסמך – דבל קליק על כותרת השדה התחתונה במסמך סה”כ.
 • הצגת חשבונית רכש המקושרת להוצאה הרשומה ברישום הוצאות – דבל קליק על מס’ השורה של ההוצאה.
 • עריכת קישורים בפעילויות –   ctrl+k

 

גיבוי

חשוב מאוד – קראו בעיון והקפידו שאתם מגבים את הקובץ הנכון:

 • לגיבוי בדיסק המקומי לחצו על גיבוי במסך תחזוקה / PDF. הגיבוי ישמר בספריה בה נמצא קובץ הנתונים.
 • כדאי לגבות את הנתונים מחוץ למחשב, למקרה שהדיסק יתקלקל והחומר יאבד. שמרו את קובץ הנתונים (בד”כ iskit_data.mdb) למקור גיבוי חיצוני: דיסק חיצוני, פלאש דיסק, כווצו ושלחו למייל, השתמשו בתוכנת גיבוי או בשירות הגיבויים שלנו. ניתן להוריד את התוכנת הגיבוי קוביאן מדף ההורדות כאן באתר.
 • קובץ הנתונים נמצא בד”כ בספריית עסקית אך יתכן שהקובץ שבו התוכנה שלכם משתמשת נמצא במדור אחר, או בשרת. אם אינכם יודעים בוודאות היכן הקובץ הנכון פתחו את מסך עדכון והוספת עסקים מהסמלית בצד שם העסק במסך הראשי כדי לבדוק האם  ה’עסקית’ שלכם מחוברת לקובץ במיקום שונה מספריית ההתקנה. במקרה בו מופיע נתיב לקובץ אחר גבו את הקובץ המופיע במיקום הרשום שם.
 • יתכן שקובץ הנתונים יופיע ללא הסיומת “mdb”. אין להתבלבל עם קובץ הנעילות באותו השם, הקובץ הנכון גדול יותר מ 1000 בייט (1 מגה) .  תיאור הקובץ הוא בדרך כלל יישום או מסד נתונים של מיקרוסופט אקסס.
 • לבדיקת תקינות הגיבוי (חשוב במיוחד לפני פרמוט) העתיקו את קובץ הנתונים ששמרתם לשולחן העבודה או לספריה אחרת. כנסו למסך עדכון והוספת עסקים הקימו עסק חדש ובחרו את הקובץ במקומו החדש. בדקו שכל הנתונים קיימים ותקינים ושמרו מחוץ למחשב לפני שאתם מבצעים מחיקות… 

 

העברת התוכנה למחשב אחר / לאחר פרמוט

עסקית באינטרנט:

 • משתמשי עסקית באינטרנט – התקינו תוכנת ‘עסקית’ ולקוח SQL והתחברו לשרת לפי ההוראות שקיבלתם במייל.

הכנה להעברת עסקית רגילה:

 • גבו את ה’עסקית’ לפי ההסבר בסעיף “גיבוי” במאמר זה. גם את קובץ logo ו logoeng במידת הצורך או אפילו את כל תכולת הספריה.
 • במידה ומדובר בתחנה ברשת מקומית בדקו במסך עדכון והוספת עסקים האם התחנה מקושרת לקובץ. רשמו לכם את הנתיב לקובץ במידה ונתיב כזה מופיע.
 • התקינו תוכנת הדגמה של עסקית במחשב החדש / לאחר הפרמוט, לפי ההוראות בדף ההורדות. יתכן שתצטרכו להתקין גם תכנית ריצה של אקסס כאמור במאמר זה.

תחנה רגילה:

 • אם העתקתם קובץ גיבוי בסיומת bak שנו את הסיומת ל mdb. והעתיקו את קובץ הגיבוי שלכם לספרית עסקית. אם אתם מנהלים מספר עסקים יתכן שתצטרכו לשנות את השם הקובץ לפני ההעתקה כך שיהיה שונה מהקבצים הקיימים, כך שלא תפגעו בקבצי נתונים אחרים. לדוגמה: iskit_data_esek2.mdb
 • הפעילו את הקובץ upgrade.mde מתוך ספרית עסקית או מתוך תפריט עסקית בפינת החלון, בחרו את הקובץ הנתונים שהעתקתם ולחצו לעדכון.
 • מתוך מסך עדכון והוספת עסקים צרו עסק חדש ובחרו בלחיצת (+) את קובץ הנתונים שלכם. לחצו על “בחר” בסוף השורה.
 • במידת הצורך העתיקו לוגואים ובחרו אותם באותה השיטה.
 • בדקו את הנתונים.

 תחנה ברשת מקומית: 

 • כנסו למסך עדכון והוספת עסקים רשמו שם עסק ובחרו את קובץ הנתונים בנתיב שרשמתם קודם ואת הלוגואים.

 • בדקו את הנתונים.

 

תהליך בדיקה ופתרון בעיות במהירות.

התהליך בודק רציפות ותקינות מסמכים. מסמכים חסרים מסמכים בלתי תקינים מאופסים, חישובים חסרים, הכנסות או הוצאות שלא מוצגות ועוד בעיות שונות.
לאחר הבדיקה יתכן ותצטרכו להפיק מחדש מסמכים שהתאפסו ו/או לזכות מסמכים פגומים שתוקנו. 

 • יש לבצע גיבוי תקין במסך תחזוקה/PDF -> גיבוי.
 • מתפריט עסקית בפינת החלון העליונה לבחור בדיקה וקוד 123
 • שוב לבצע בדיקה עם הקוד 456 לחשבוניות מס/קבלה
 •  

הגדרת מייל

 • במסך תחזוקה/PDF -> דואל / PDF ניתן להגדיר שליחת מיילים מ’עסקית’ דרך אואוטלוק (ברירת מחדל) או ג’ימייל. אפשר גם לבחור להציג PDF על המסך ולשלוח בתוכנת המייל המועדפת עליכם.
 • הזינו את כתובת המייל שלכם, את הסיסמה ואת כתובת השרת היוצא (smtp). לדוגמה כתובת השרת היוצא של ג’ימייל היא smtp.gmail.com, אך עליכם להזין שרת יוצא גם אם אתם משתמשים באואוטלוק למשלוח דואל.
 • במידה וברצונכם לקבל דואל מכתובת אחרת הזינו אותה בשדה כתובת לדוא”ל חוזר
 • אפשר לקבוע נושא בדוא”ל ואת גוף ההודעה בדוא”ל שישמשו לברירת מחדל במשלוח דוא”ל.
 • על פי הוראות רשויות המס על מסמכים בדוא”ל להיות מסומנים כמסמך ממוחשב. סמנו אופציה זו בתחתית החלון.
 • כדי שהמסמכים יהיו קבילים עליהם להיות חתומים דיגיטאלית.
 • על משתמשי ג’ימייל לאפשר פרוטוקול pop מתוך הגדרות תיבת הדואר בדפדפן. כנסו לתיבת הג’ימייל, לחצו על גלגל השיניים למעלה והכנסו להגדרות תיבת הדואר.  כנסו לחוצץ pop/imap סמנו את אחת מהאפשרויות לאפשר pop ושמרו שינויים.
 • שלחו העתק מסמך לעצמכם כדי לוודא שמשלוח הדואר מהתוכנה פועל.
 • את הדואר היוצא תמצאו בתיבת הדואר שנשלח של שירות הדואר שלכם.
 • המחפשלים פתרון פשוט יעיל יכולים לשלוח את המיילים דרך שרת עסקית. במסך ‘תחזוקה/PDF’ > דואל/PDF > בשדה ‘שליחת דואל’ סמנו ‘שרת iskit.biz’ בכתובת השולח ניתן לרשום כל כתובת דואר חוקית מ gmail,walla,yahoo,netvision וכו’. אין צורך בסיסמה. עסקית כבר תדאג לשלוח את המייל עם העתק אליכם.

 

יצירת חתימה דיגיטלית (אלקטרונית)

חתימה דיגיטלית הינה הצפנה של קובץ אשר מוודאת שהקובץ נשלח מכם ולא נערך על ידי מישהו אחר.

 • הכנסו לרשימת המדפסות בלוח הבקרה של חלונות. לחצו קליק ימני על מדפסת Iskit PDF והעדפות הדפסה
 • בחוצץ חתימה (Signature) סמנו לאפשר חתימות ולחצו עיון
 • לחצו צור, מלאו 

 את הפרטים ואשרו.

 • באפשרותכם לקבוע שילוב אלמנט או קובץ גרפי ומיקום בדף.
 • החתימה תופיע בקובץ ה PDF שישלח במייל מתוך עסקית. אתם יכולים לנסות לשלוח העתק לעצמכם כדי להתרשם.
 • כדי שהמקבל יוכל לאמת את החתימה אצלו, שלחו אליו את קובץ החתימה ללא המפתח הפרטי שלכם. את הקובץ ניתן ליצא מהתפריט החתימות בהתקן המדפסת ממנו יצרתם אותו והמקבל צריך להפעיל ולהתקין אותו אצלו לצורך אימות החתימה.
  ליצירת קובץ החתימה => לחצן ימני על המדפסת IskitPDF => חתימה => עיון (אישור המערכת) => סמנו את האישור ליצוא => יצא => השלימו את פעולת האשף. הקפידו לסמן “לא, אל תייצא מפתח פרטי”.
 • במידה ונתקלתם בבעיה בהתקנת חתימה פנו לפתרון בדף התקלות.

 

יצירת נייר מכתבים לקובץ דיגיטלי

כאשר מבטלים את הלוגו ופרטי העסק לצורך שימוש בנייר מכתבים מודפס נוצר צורך להגדיר נייר מכתבים דיגיטלי עבור משלוח מסמכים במייל

 • צרו נייר מכתבים שיתאים למבנה מסמכי ‘עסקית’ בתוכנה גרפית או ב WORD ושמרו כקובץ PDF.
 • הכנסו לרשימת המדפסות בלוח הבקרה של חלונות. לחצו קליק ימני על מדפסת Iskit PDF והעדפות הדפסה
 • בחוצץ כיסוי (Overlay) סמנו לאפשר כיסוי ולחצו עיון לבחירת קובץ ה PDF שיצרתם.
 • אתם יכולים לנסות לשלוח העתק מסמך לעצמכם כדי להתרשם מאופן תצוגת המסמך או לכוון את הגרפיקה בקובץ נייר המכתבים כך שתתאים למסמך.

 

שילוב לוגו

************* אם יש לכם עסקים המוגדרים בגרסה החדשה פשוט בחרו את הלוגו במסך עדכון והוספת עסקים.

אם אתם עובדים ללא הגדרת עסק במסך עדכון והוספת עסקים או בגרסאות ישנות יותר:

בגרסאות קודמות ובניהול עסקים שלא דרך מסך עדכון והוספת עסקים יש לקרוא לקובץ logo.jpg ולהעתיק אותו לספריית עסקית (לאשר להחליף את הלוגו הקיים).

 • את סוג קובץ הלוגו אפשר לקבוע בפרטי עסק /הגדרות -> מבנה/לוגו/עותקים -> שם קובץ הלוגו.
 • במידה ואתם רוצים סטריפ לוגו על כל החלק העליון של הדף סמנו בפרטי עסק /הגדרות -> מבנה/לוגו/עותקים -> הדפס ומרכז לוגו לרוחב הדף.
 • לוגו למסמכים באנגלית צריך להקרא logoeng בפורמט וסוג קובץ זהה ללוגו בעברית. יופיע רק על גבי מסמכים באנגלית.
 • ביטול הלוגו למשתמשי נייר מכתבים אפשרי על ידי מחיקת קובץ הלוגו בספריית עסקית או מחיקת שם הקובץ בפרטי עסק /הגדרות -> מבנה/לוגו/עותקים.

 

התקנת אקסס

 

גרסאות 14.300 ומעלה:

התקינו תוכנית Microsoft Access מגרסאות 2010 או 2013 הפועלת ב 32 סיביות, או תוכנית ריצה תואמת מדף ההורדות.
עסקית אינה פועל בסביבת אקסס 64 סיביות.
במחשבים בהם מותקן כבר אופיס 2010 או 2013 64 סיביות יש 2 אפשרויות:
1. הסרה של האופיס הקיים והתקנת אופיס 32 סיביות
2. התקנת גרסה קודמת של עסקית (14.242) עם תוכנית הריצה של 2003 (ניתן להוריד אותן בתחתית דף ההורדות).


על פי הנחיות מיקרוסופט לא ניתן להתקין אופיס 32 ביט לצד אופיס 64 ביט.
http://office.microsoft.com/he-il/word-help/HA103523746.aspx?CTT=1
גרסת 32 ביט היא המומלצת ע”י מיקרוסופט:
http://office.microsoft.com/he-il/support/HA102840825.aspx?CTT=1

 

לגרסאות נמוכות מ 14.300:

 

 • אם יש לכם אקסס מותקן שאינו תקין/מתאים התקינו גרסת תוכנית ריצה שונה מהגרסה שמותקנת אצלכם.
 • אם יש לכם צורך בגרסאות אקסס מרובות במחשב קבעו את ההפעלה של ‘עסקית’ על ידי האקסס הרצוי על ידי רישומו כתוכנית המפעילה את ‘עסקית’ במאפייני קיצור הדרך לתוכנית:
  • מצאו את ספריית האופיס שלכם ואת קובץ ההפעלה של האקסס. בדרך כלל זהו קובץ msaccess.exe שנמצא בתוך אחת מספריות האופיס הממוספרות (office11 בדוגמה הוא שם ספריית אופיס 2003) בתוך ספריית microsoft office שבתוך ספריית Program Files.
  • לחצו כפתור ימני על קיצור הדרך לתוכנת ‘עסקית’ בשולחן העבודה והכנסו למאפיינים.
  • הוסיפו בשדה היעד (Target) את הנתיב המלא כולל שם תוכנת האקסס לפני הנתיב לתוכנת עסקית ושימו לב לכתוב נכון את המרכאות הכפולות והרווח. לדוגמה:

C:\Program Files\Microsoft Office\Office11\MSACCESS.EXE” “C:\iskit\iskit.mde

 

התקנת מספר תוכנות ‘עסקיות’ במחשב אחד

****** בגרסה החדשה אין צורך בהתקנות מרובות, ניתן לנהל מספר עסקית באותה התוכנה. לאחר שהפעלתם את התוכנה תוכלו להיכנס למסך עדכון והוספת עסקים ולהגדיר את התוכנה שהקמתם. במסך זה תוכלו הוסיף מסד נתונים נוסף או לשכפל את הקיים וצרך אותו כחברה נוספת. פרטים נוספים מצאו בקובץ העזרה של ‘עסקית’.


לגרסאות ישנות או למי שרוצה העתקי תוכנה שונים לכל עסק: כל התקנה יוצרת או משכתבת את קיצור הדרך הנקרא ‘עסקית’ בשולחן העבודה, לכן:

 • התקינו תוכנת עסקית ראשונה ורשמו לפניכם את שם הספריה אליה התקנתם. בדרך כלל הספריה תהיה C:\iskit
 • נוצר לכם קיצור דרך בשם ‘עסקית‘ בשולחן העבודה. שנו את שמו לשם המתאר את העסק המנוהל בתוכנה זו. לדוגמה עסקית ע”מ.
 • התקינו את התוכנה השנייה תוך שאתם משנים במסך המתאים את מיקום ספריית התוכנה החדשה או שנו את שמה לשם שונה משם הספרייה קיימת. לדוגמה: C:\iskitLDT
 • בשלב זה נוצרו לכם 2 ספריות של עסקית בדיסק ו 2 קיצורי דרך בשולחן העבודה. קיצור הדרך ‘עסקית‘ מצביע אל התוכנה האחרונה שהותקנה או שודרגה.
 • להתקנת תוכנה נוספת שנו את שם קיצור הדרך ‘עסקית‘ בשולחן העבודה לשם אחר והתקינו תוכנה נוספת לתוך ספריה חדשה, וכך הלאה.

 

התקנת תוכנות ‘עסקית’ עם קבצי לוגו שונים להנהלת חשבונות של אותו העסק


**** 
בגרסה החדשה בחירת קבצי הלוגו מתבצעת לכל עסק במסך עדכון והוספת עסקיםהכניסו שם של עסק נוסף, בחרו את קובץ הנתונים של העסק הקיים ואת הלוגו החדש.

בגרסאות ישנות: 

 • התקינו מספר תוכנות ‘עסקית’ במחשב אחד כמפורט.
 • שלבו קובץ לוגו מתאים בכל אחת מהן.
 • חברו עסקית אחת לשניה כדי שיעבדו על אותה הנהח”ש: הכנסו בכל אחת מהתוכנות למסך תחזוקה /PDF -> רשת  -> בחר קובץ . בחרו את קובץ iskit_data.mdb בספריה של העסקית בה אתם מנהלים את הנהלת החשבונות שלכם. כך מכל תוכנת ‘עסקית’ יופקו מסמכים עם הלוגו המופיע בספרייה בה היא מותקנת.

 

שיתוף עסקית בין מחשבים / רשת

 • הערה חשובה למשתמשי תוכנות סכנרון: בשיתוף ‘עסקית’ דרך תוכנת סנכרון דוגמת Dropbox, כונן גוגל ואחרות אין בשום אופן להפעיל במקביל שתי תוכנות ‘עסקית’ המסונכרנות לאותו הקובץ. פתיחה בו זמנית של שתי תוכנות המחוברות לאותו הקובץ תגרום לתוכנת הסנכרון להעדיף את הקובץ האחרון שבוצעה בו פעולה כלשהי ולא בהכרח את הקובץ המעודכן. התוצאה עלולה להיות אבדן נתונים ואף יצירת מסמכים כפולים באותו המספר. יש לפתוח תוכנת עסקית רק אחרי שהסנכרון בוצע בהצלחה וכאשר כל שאר התכנות המסונכרנות סגורות.
 • על כל התחנות לעבוד באותה הגרסה. במחשבים הנוספים התקינו תוכנות ‘עסקית’ מאותה הגרסה שפועלת בתחנה הקיימת. אין צורך להכניס קוד הפעלה, גרסת הדמו זה בדיוק מה שאנחנו צריכים. רצוי שתשדרגו או תתקינו את כל התחנות שלכם בגרסה האחרונה. אם אתם מוסיפים תחנה לרשת קיימת ואינכם רוצים לשדרג את כל התחנות התקינו בתחנה החדשה תוכנת ‘עסקית’ חדשה, ואחר כך החליפו את הקבצים בספריית ‘עסקית’ שבתחנה החדשה בקבצים מתוך ספריית ‘עסקית’ מתחנה קיימת.
 • העבירו את קובץ הנתונים (בד”כ iskit_data.mdb) מתוך ספריית ‘עסקית אל הספרייה המשותפת. בתוכנת סנכרון יש להעביר את ה קובץ לספריית הסנכרון, לדוגמה לספריית Dropbox.
  להתקנה ברשת מחשבים מקומית העבירו את הקובץ לספריה ברשת שתשמש אתכם כשרת קבצים, או שתפו את ספריית ‘עסקית’ הנוכחית ברשת המקומית עם כל ההרשאות.  בחלונות 7 מומלץ להשתמש בספריה ציבורית או לאפשר את כל ההרשאות לכל המשתמשים.
 • העתיקו את קבצי הלוגו הנחוצים לספריות עסקית בתחנות.
 • בגרסה החדשה: הגדירו את העסק ובחרו את קובץ הנתונים ברשת במסך עדכון והוספת עסקים.
  בגרסאות ישנות: בכל תחנה היכנסו לטופס קישור  (תחזוקה/PDF->רשת או מהתפריט) ולחצו כפתור בחר קובץ. בחרו את הקובץ iskit_data.mdb מתוך הכונן הלוגי והספרייה שבחרתם ברשת. בתוכנות סנכרון כדוגמת Dropbox יהיה צורך להמתין עד שהקובץ יסתנכרן בין המחשבים בפעם הראשונה.
 • ברשת מחשבים מקומית – הכנסו לאינטרנט אקספלורר בתפריט כלים->אפשרויות (או באפשרויות אינטרנט בלוח הבקרה) סמנו “אינטרא-נט מקומי” => לחצו על “אתרים והסירו את כל ה “V”.  לחצו על מתקדם והסירו את הסימון מ” דרוש אימות שרת” והוסיפו את הכונן הלוגי בו נמצא קובץ הנתונים.
 • כדי לוודא שהתחנות לעולם לא יעבדו מקומית אלא בקובץ המשותף בלבד שנו את שמות קבצי iskit_data.mdb שבתחנות לשם אחר. 
 • להאצת הרשת רצוי לעבוד ברשת קווית (לא אלחוטית), להתקין אקסס 2010 (או תוכנית ריצה מדף ההורדות) ולהגדיר במחשב המשמש כשרת עדיפות לשירותים ברקע. אפשרות זו זמינה בדרך כלל ממאפייני המחשב (או “המחשב שלי”) בהגדרות העוסקות בביצועי המחשב.
 • הנחיות להתקנת רשתות ושיתוף קבצים תמצאו בבלוג מיקרוספוט לחלונות 7 ולחלונות XP 

טיפים שונים

 • עבודה עם טיוטות / מסמכים זמניים: אין מסמכים זמניים בעסקית, אך ניתן לערוך העתקי הצעת מחיר/הזמנה על ידי כפתור עדכן נתונים. צרו את המסמך הזמני כהצעת מחיר/הזמנה ולאחר מכך תוכלו להמשיך לערוך אותו וליצור ממנה את המסמך הרצוי לכם דרך קבלת נתונים, אחר למעט לקבלות.
 • מציאת מקור שנעלם: אם יצרת קובץ PDF (בדרך כלל על ידי משלוח מייל) נסו לאתר אותו בתיבת מסמכים שנשלחו בתוכנת הדואל שלכם, או בספריית pdfDOCS בתוך ספריית עסקית (אלא אם הגדרתם אחרת). שימו לב שהפקת PDF מהעתק המסמך “ידרוס” את המקור שבספריה.
 • שינוי העסק סוג העסק – מעוסק פטור לעוסק מורשה והפוך: יש לשנות את ההגדרה ב מסך פרטי העסק/הגדרות.
 • שינוי מספר עוסק / ח”פ – המספר אינו ניתן לשינוי. יש לרכוש עסקית חדשה לעסק/הארגון בעל המספר החדש.
 • יצוא רשימות ודו”חות לאקסל – הציגו את הדו”ח על המסך לפני הדפסה. בכותרת החלון תמצאו ייצוא לתוכנת וורד (Word) וחץ קטן שפותח תפריט ובו אפשרות לניתוח ע”י אקסל (Excel).
 • שם ארוך מידי ולא נכנס כולו בשדה שם הלקוח: פצלו את שם הלקוח כך שחלקו הראשון יופיע בשדה “חברה” וההמשך בשדה “שם הלקוח”. במסמכים יופיע שם החברה לפני שם הלקוח מופרד במקף. לדוגמה: שם הלקוח “לישראל בע”מ” שם החברה: “החברה הישראלית” – במסמכים יופיע שם הלקוח “החברה הישראלית -לישראל בע”מ”. 

 

יצוא לחשבשבת

 • כנסו למסך תחזוקה/PDF -> יצוא לחשבשבת, הגדירו את טווח התאריכים ליצוא ואת סוג החשבשבת. לחצו על המעטפה למשלוח הקבצים ישירות במייל.
 • אם אין לכם כפתור עם סמל מעטפה למשלוח במייל שדרגו את העסקית לפי ההוראות במאמר “שדרוג עסקית” כאן בבלוג או פשוט לחצו על כפתור צור קובץ. לאחר היצירה המוצלחת שימו לב לשמות הקבצים שנוצרו. לחצו על פתח ספריה (או כנסו לספריית עסקית Ctrl-i מהמסך הראשי) ושלחו את הקבצים למקבל  הנתונים  (בדר”כ לרואה החשבון).
 • לפני היצוא הגדירו את הכרטיסים ליצוא לחשבשבת במסך פרטי עסק/הגדרות -> יצוא לחשבשבת לפי דרישות המקבל.
 • מסרו למקבל את סוגי תנועה לחשבשבת:

שם המסמך / סוג תנועה
חשבונית:         חשב
קבלה:             קבל
תעודת משלוח:   תעמ
חשבונית רכש:   רכש
חשבונית עסקה: חשע
הצעת מחיר:      הצמ
קבלה לתרומה:   קבת

 

 

יבוא חשבוניות

מנגנון ‘יבוא חשבוניות’ מאפשר ליצור באופן אוטומטי מסמכים בעסקית מתוך רשימה באקסל. מבנה ודוגמאות קבצים ליבוא ניתן לקבל בתמיכת עסקית.

 • בצעו גיבוי לפני שאתם עושים כל פעולה. כך תוכלו לשחזר ולתאושש מטעויות ותקלות.
 • מומלץ להתחיל מיבוא קובץ הדוגמה כדי להבין את מנגנון הפעולה.
 • יש לוודא שהקובץ נשמר בתבנית excel 97-2003 וליבא אותו ממסך תחזוקה/PDF->יבוא חשבוניות
 • במסך תחזוקה/PDF מופיעה ספרור המסמך האחרון שנקלט על פי שדה exCode בקובץ. ניסיון לקלוט שורות במספרים נמוכים יותר יגרמו לשגיאה. מספר זה ניתן לשינוי ידני. שדה ExCode בקובץ הוא מספר שעוקב אחרי מספר המסמכים שייבאתם כדי למנוע כפילויות ביבוא מסמכים. 
 • לקוחות שאינם קיימים יווצרו בתוכנה. ללקוחות שקיימים ב’עסקית’ יש לציין מס’ לקוח. יש להקפיד על שמות לקוחות יחודיים ללא כפילויות.
 • יש להקפיד על שדות חובה למרות שהמידע עלול להיראות לכם לא רלוונטי במסמך.
 • לכל הלקוחות חובה לעדכן כתובת מייל כלשהי בכל שורות המסמך. ניתן לשלוח מסמכים ללקוח או להדפיסם אוטומטית.
 • למסמך יכולות להיות מספר שורות של פריטים ו/או תשלומים. לכל השורות של אותו המסמך צריך להיות ExCode זהה.
 • ניתן לסלוק כרטיסי אשראי ולהפיק להם חשבונית/קבלות באופן אוטומטי. לצורך כך יש לרכוש את המודול הרצוי, ראו בדף המחירים.

איך לקבל תשובה לכל שאלה

נתקלתם בבעיה? משהו בתוכנה אינו מובן לכם? שירות התמיכה הטלפוני של עסקית מספק מענה טכני והסברים למנויים לשירות זה וללקוחות בחודש הראשון לאחר הרכישה.

חשוב לדעת כי לרשות לקוחות עסקית עומדים כמה אפיקים של קבלת מידע וסיוע:

 • קובץ העזרה של עסקית – זהו ספר מקיף המכיל את כל ההסברים על התוכנה. חובה לקרוא אותו כדי להכיר את כל האפשרויות בתוכנה וכדי להמנע מבזבוז זמנכם בתקלות מיותרות ועבודה שגויה. את הקובץ ניתן למצוא בלחיצה על הסימלית הנמצאת מתחת לכפתור “יציאה”. כן, הוא תמיד היה שם מחכה לכם שתקראו בו. 
 • דף שאלות נפוצות באתר עסקית – בדף זה ריכזנו עבורכם את הפעולות והשאלות הנפוצות להתקנה, שדרוג והפעלת עסקית. יתכן מאוד שדף השאלות הנפוצות יהיה המקום הראשון בו תחפשו סיוע לבעיה או השאלה בה נתקלתם.
 • הבלוג – כאן בבלוג נפרסם מאמרים ומידע על פעולות שונות בעסקית והמלצות לאופן השימוש בה.

 

הכי פשוט להתקשר לתמיכה?

לקוחות רבים מתקשרים לתמיכה כאופציה ראשונה, וחבל. כשאתם זקוקים לתמיכה דחופה אתם רוצים שיענו לכם במהירות. אך לעיתים קרובות במקום לעזור למי שצריך סיוע דחוף באמת אנחנו עסוקים בהקראת התשובות מהקובץ ומהאתר. במקום לחכות שנציג התמיכה יחזור אליכם נסו למצוא את התשובה בקובץ העזרה, בשאלות הנפוצות או בבלוג. ברובם המכריע של המקרים הפתרון נמצא שם.

 

מה אפשר לצפות משירות התמיכה הטלפוני?

שירות התמיכה יכול לעשות עבורכם הרבה, אך אינו תחליף לידע בסיסי במחשבים (מערכת קבצים, הורדה והתקנת תוכנה) ואינו תחליף לידע מקצועי של רו”ח. התפקיד שלנו הוא לסייע להסביר ולייעץ, במידת הצורך אנחנו יכולים גם להתחבר מרחוק ולבצע תיקונים והתקנות על ידי השתלטות מרחוק.